Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Maroš Šefčovič
Eurokomisár Maroš Šefčovič. SITA
24. februára 2015 15:58 Energetika všeobecneAktuality od vEnergetikeSITA

Šefčovičov plán zrejme narazí na Nemecko

Spravodajský portál thelocal.de tvrdí, že vláda v Berlíne tvrá na tom, aby energetika zostala naďalej záležitosťou národných vlád.

Slovenský eurokomisár Maroš Šefčovič so svojim ambicióznym plánom budovania energetickej únie zrejme narazí na silného oponenta. Niektoré z jeho návrhov, najmä tie smerujúce k zvýšeniu bezpečnosti dodávok plynu, sa totiž už v minulosti nepozdávali predstaviteľom vlády v Berlíne. Tí trvajú na tom, aby Európska únia naďalej považovala energetiku za záležitosť národných vlád, čo je aj podmienkou ukotvenou v zmluvách, ktorými sa únia riadi. Konštatuje to nemecký spravodajský portál thelocal.de.

Sporná kontrola zmlúv

Reč je najmä o navrhovanej podmienke, aby zmluvy s dodávateľmi energetických surovín, ako je napríklad Rusko, museli prejsť kontrolou Európskej komisie, či sú plne v súlade s únijnou legislatívou. Portál thelocal.de však pripomína, že podobnou otázkou sa už vlani zaoberal nemecký parlament. „Nemecké firmy majú podpísané dlhodobé kontrakty s ruskými firmami, niektoré z nich na obdobie dlhšie ako 20 rokov. Vláda nie je účastníkom týchto zmlúv a nemá žiaden dosah na ich obsah,“ odpovedal vtedy berlínsky kabinet na dotazy z parlamentu.

Ambiciózny plán?

Šefčovič pritom podľa nemeckých médií stratégiu európskej energetickej únie v pondelok v Bruseli prezentoval ako „najambicióznejší plán od vytvorenia Spoločenstva uhlia a ocele“, ktoré bolo predchodcom samotnej Európskej únie. Podľa návrhu komisie by mali byť bariéry medzi 28 národnými energetickými trhmi zrušené, čo by znížilo európsku závislosť na ruskom plyne a vzalo by prezidentovi Vladimírovi Putinovi najväčšiu diplomatickú zbraň. A zároveň by to prilákalo investorov do odvetvia energetiky.

Prečítajte si zhrnutie stratégie energetickej únie, o ktorej sa podľa agentúry Reuters rokovalo v Bruseli:

O čom má byť energetická únia? Tu je 15 základných bodov.

Spoločný postup

Stratégia energetickej únie okrem spomínanej podmienky predkladať zmluvy s dodávateľmi na kontrolu Európskej komisii obsahuje aj formuláciu, ktorá by umožňovala členským krajinám postupovať spoločne, aby dosiahli výhodnejšie dohody s dodávateľmi energetických surovín. Pôvodne s týmto návrhom podľa thelocal.de prišlo Poľsko, prihlásilo sa k nemu však aj Slovensko, Maďarsko a Česká republika. Žiaden členský štát by totiž podľa nich nemal znášať dôsledky nevýhodných kontraktov, ktoré vychádzajú iba z jeho historicky alebo geograficky slabej pozície.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies