Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Plynovod plyn
Ilustračné foto SITA/AP
10. septembra 2015 14:10 PlynAktuality od vEnergetike.skSITA

Šefčovič verí, že zima bude v otázke dodávok plynu pokojná

Podpredseda Európskej komisie Maroš Šefčovič pripomenul, že slovensko-ukrajinský reverzný tok plynu je veľmi dôležitým faktorom celkovej energetickej bezpečnosti nášho východného suseda.

Európska komisia (EK) už pracuje na bilaterálnych dohodách s Ruskom a Ukrajinou o dodávkach zemného plynu počas blížiacej sa zimnej sezóny. Podpredseda Európskej komisie zodpovedný za Energetickú úniu Maroš Šefčovič verí, že sa podarí dohodnúť na takých záveroch, ktoré zagarantujú bezpečné a plynulé dodávky zemného plynu z Ruska cez Ukrajinu do Európy. „Urobíme preto maximum, aby sme pozitívnu skúsenosť s touto problematikou z minulého obdobia predĺžili aj na túto zimu. Chceli by sme mať pripravený takzvaný zimný balíček,“ povedal vo štvrtok pred novinármi Šefčovič.

Bilaterálne dohody s ruskou a ukrajinskou stranou chce mať Európska komisia uzavreté pred začiatkom zimnej sezóny. „Bol by som rád, keby sme mali taký bilaterálny rámec, ktorý nám umožní vyhnúť sa všetkým problémom,“ dodal Šefčovič.

Eurokomisár pripomenul, že slovensko-ukrajinský reverzný tok plynu je veľmi dôležitým faktorom celkovej energetickej bezpečnosti nášho východného suseda. Šefčovič však potvrdil, že Ukrajina nevyužíva plynovod Vojany-Užhorod na maximum. „Dôvodom nie sú ani tak kapacitné otázky, ale skôr otázky financovania nákupu plynu. Je to vec, ktorú budem musieť vyriešiť,“ dodal Šefčovič.

Podľa podpredsedu Európskej komisie Ukrajina urobila v uplynulom období maximum preto, aby fungovala ako spoľahlivý prepravca plynu z Ruska do Európy. „Musím povedať, že aj Ruská federácia dodržala v uplynulom období svoje záväzky, tak ako boli stanovené,“ dodal Šefčovič, ktorý by uvítal, keby veľké dodávateľské spoločnosti zvážili možnosť uskladnenia svojho plynu v ukrajinských zásobníkoch. „Robíme preto maximum. Dá sa povedať, že je o to zo strany väčšiny firiem záujem,“ konštatoval Šefčovič.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies