Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Maroš Šefčovič
Eurokomisár Maroš Šefčovič. SITA
26. apríla 2016 16:13 ElektrinaAktuality od vEnergetike.skSITA

ŠEFČOVIČ: Jadrová bezpečnosť má pre komisiu kľúčový význam

Ukrajina dostala od Európskej komisie na prekonanie dôsledkov jadrovej tragédie v jadrovej elektrárni Černobyľ zatiaľ 750 miliónov eur.

Černobyľská jadrová tragédia, ktorá sa stala presne pred 30 rokmi, stála Európsku úniu zatiaľ 750 miliónov eur. Ako informoval eurokomisár zodpovedný za Energetickú úniu Maroš Šefčovič, práve toľko prostriedkov poslala Európska komisia Ukrajine, aby lepšie prekonala dôsledky tragédie v jadrovej elektrárni v Černobyli. „Po nehode v roku 1986 zostali v černobyľskej elektrárni stále funkčné tri reaktory, a preto sa hlavnou výzvou nielen pre Ukrajinu, ale aj medzinárodné spoločenstvo, stalo ich vyradenie. K uzavretiu blokov významne napomáha aj technická a finančná pomoc z Európskej banky pre obnovu a rozvoj, ktorá pre tento účel zriadila osobitný účet,“ uviedol Šefčovič.

Podľa podpredsedu Európskej komisie, bezpečnosť jadrových elektrární má pre komisiu kľúčový význam. “Veľmi dôsledne kontrolujeme dodržiavanie najvyšších princípov jadrovej bezpečnosti v tých členských krajinách, ktoré sa rozhodli mať jadrové elektrárne a z tohto dôvodu sme aj novelizovali európsku legislatívu, ktorá má posilniť kontrolné mechanizmy a predchádzať možným únikom radiácie,” konštatoval Šefčovič.

Dôkazom, že Európska komisia bdie nad jadrovou bezpečnosťou, mali byť jej kroky po nehode v japonskej jadrovej elektrárni vo Fukušime pred piatimi rokmi. „Európska únia prevzala vedúcu úlohu v oblasti jadrovej bezpečnosti. Na základe záťažových testov sme aktualizovali smernicu o jadrovej bezpečnosti, ktorá vyžaduje, aby nositeľ licencie pod kontrolou regulačného úradu systematicky a pravidelne v minimálne desaťročných intervaloch, kontroloval požiadavky na bezpečnosť jadrových elektrární,“ konštatoval Šefčovič.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies