Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Šefčovič ide riešiť plynový spor medzi Ukrajinou a Ruskom

Maroš Šefčovič
Podpredseda Európskej komisie Maroš Šefčovič. SITA

Viceprezident Európskej komisie Maroš Šefčovič naznačil, že Kyjev a Moskva by sa mali na nových podmienkach dodávok plynu dohodnúť pred začiatkom letného dovolenkového obdobia európskych inštitúcií.

Európska komisia (EK) chce ukončiť trojstranné rokovania o dodávkach ruského zemného plynu Ukrajine pred začiatkom leta. Uviedol to v utorok viceprezident komisie Maroš Šefčovič. Podľa agentúry Reuters tým naznačil, že Kyjev a Moskva by sa mali na nových podmienkach dodávok plynu dohodnúť pred augustom, kedy v európskych inštitúciách začína letné dovolenkové obdobie.

Bruselská komisia sa snaží sprostredkovať dohodu, ktorá by garantovala dodávky Ukrajine dovtedy, kým arbitrážny súd v Štokholme nenájde trvalé riešenie cenového sporu medzi Kyjevom a ruskou plynárenskou spoločnosťou Gazprom. Rozhodnutie súdu sa podľa agentúry Reuters očakáva koncom budúceho roka.

Moskva v júni minulého roka zastavila dodávky plynu Ukrajine a obnovila ich až v decembri na základe dohody o dodávkach počas zimy, ktorú pomohla uzavrieť Európska únia. Začiatkom apríla Rusko súhlasilo s predĺžením zľavy na cenu plynu, ktorú poskytlo Ukrajine v rámci tzv. zimného balíčka, aj do druhého štvrťroku.

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Dátum 5. mája 2015 11:49

Odporúčame

Zavrieť

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...