Šéf ruskej firmy Sistema je v domácom väzení

17. septembra 2014 15:06

Ruský miliardár Vladimir Jevtušenkov je v domácom väzení, keďže čelí obvineniam z prania špinavých peňazí v súvislosti s akvizíciou akcií spoločnosti Bašnefť.

Ilustračné foto
Ilustračné foto SITA/AP

Ruský miliardár Vladimir Jevtušenkov je v domácom väzení, keďže čelí obvineniam z prania špinavých peňazí v súvislosti s akvizíciou akcií spoločnosti Bašnefť. „Vyšetrovatelia majú dôvod myslieť si, že Vladimir Jevtušenkov je zapletený do legalizácie majetku, ktorý bol získaný nezákonne. Dnes bol obvinený z prania špinavých peňazí,“ uviedli vyšetrovatelia. Spoločnosť Sistema v reakcii uviedla, že akvizícia aktív bola legálna a transparentná. Plánuje využiť všetky právne prostriedky, aby svoje stanovisko obhájila. Sistema zároveň uviedla, že plne spolupracuje s vyšetrovateľmi. Akcie spoločnosti Sistema v stredu na tieto správy zareagovali poklesom o 28 %.

Šéf Ruského zväzu priemyselných výrobcov a podnikateľov Alexandr Šochin uviedol, že celý prípad je politicky motivovaný a prirovnal ho k situácii, ktorej čelil Michail Chodorkovskij, bývalý vlastník firmy Jukos. Chodorkovskij pre denník Vedomosti povedal, že za uväznením Jevtušenkova je šéf firmy Rosnefť Igor Sečin. Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov reagoval, že je absurdné hovoriť o prípade Vladimira Jevtušenkova ako o politicky motivovanom. „Je absolútne nepravdivé a absurdné skúšať vykresliť tento prípad v akýchkoľvek politických farbách“, vyhlásil.Čo si o tom myslíte?