Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ilustračné foto
Ilustračné foto FreeDigitalPhotos.net
21. januára 2015 17:29 Ropa a pohonné látkyAktuality od vEnergetike.skSITA

Šéf firmy Eni vyzval OPEC, aby stabilizovala ceny ropy

Organizácia krajín vyvážajúcich ropu by mala podľa šéfa spoločnosti Eni obnoviť stabilitu cien ropy, aby investície do ropného odvetvia neklesli príliš prudko, pretože by to o niekoľko rokov mohlo viesť k zdraženiu ropy možno až na úroveň 200 USD za barel.

Šéf talianskej energetickej spoločnosti Eni Spa vyzval Organizáciu krajín vyvážajúcich ropu (OPEC), aby konala v záujme obnovenia stability cien ropy. Claudio Descalzi zároveň v stredu varoval, že ropa by mohla o niekoľko rokov zdražieť na úroveň 200 USD za barel vzhľadom na terajšie malé investície do ropného priemyslu. Šéf firmy Eni očakáva, že ceny ropy zostanú nízke v najbližších dvanástich až osemnástich mesiacoch, ale potom sa začne ich postupné zotavovanie, keďže ťažba bridlicovej ropy v USA začala klesať.

Podľa Descalziho ropné odvetvie v reakcii na výrazné zlacnenie ropy v tomto roku zredukuje kapitálové výdavky o 10 až 13 %. Počas Svetového ekonomického fóra v Davose však zároveň povedal, že svet by sa mal vyhnúť ďalšiemu masívnemu poklesu investícií do prieskumu a ťažby ropy. Spôsobilo by to totiž podľa neho nedostatok ropy v budúcnosti a viedlo by to k prudkému rastu cien.

„Množstvo našich projektov je dlhodobých. A to je problém. Ak sa kapitálové výdavky teraz drasticky znížia, môžeme mať nedostatočnú produkciu za štyri alebo päť rokov, čo spôsobí nové zvýšenie cien ropy možno na úroveň 200 USD za barel,“ povedal Descalzi. „To, čo potrebujeme, je stabilita. OPEC je pre ropu ako centrálna banka, ktorá musí zabezpečovať stabilitu cien,“ konštatoval.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame