Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Slovenské elektrárne SE
Ilustračné foto SITA
3. októbra 2014 14:37 ElektrinaAktuality od vEnergetike.skSITA

Šéf Enelu potvrdil záujem Číňanov o Slovenské elektrárne

Generálny riaditeľ Enelu Francesco Starace potvrdil, že o slovenské a rumunské aktíva firmy sa zaujímajú aj čínske spoločnosti. Pri Slovensku konkrétnejší nebol, avšak podľa Reuters sa v tejto súvislosti spomína China National Nuclear Corporation.

O podiel Enelu v Slovenských elektrárňach majú záujem aj Číňania. Potvrdil to šéf talianskeho energetického koncernu Francesco Starace. Navyše sa čínske spoločnosti zaujímajú aj o majetok, ktorý Enel predáva v Rumunsku. „Sú tu čínske spoločnosti, ktoré sa zaujímajú o Rumunsko aj Slovensko,“ citovala Staraceho slová agentúra Reuters.

Ktorá čínska spoločnosť prejavila záujem o kúpu 66-percentného podielu Enelu v Slovenských elektrárňach, však Starace neprezradil. Podľa Reuters však niektoré správy hovoria o záujme firmy China National Nuclear Corporation (CNCC). Pri Rumunsku bol šéf Enelu konkrétnejší. Tamojšie aktíva chce podľa neho kúpiť energetická spoločnosť State Grid Corporation of China (SGCC).

Záujemcov o slovenský majetok Enelu, ktorý analytici banky Santander podľa agentúry Reuters ohodnotili na 3,6 mld. eur vrátane dlhov, tak pribúda. Patria medzi ne aj české firmy ČEZ a holding EPH. Špekuluje sa pritom aj o možnosti, že by podiel Enelu v Slovenských elektrárňach, alebo aspoň jeho časť, mohol odkúpiť aj štát. Podobne je tomu napríklad aj v Rumunsku, kde miestna vláda vyjadrila záujem o predávaný majetok Enelu.

Šéf talianskeho energetického koncernu Enel však zároveň dodáva, že zatiaľ stále nie je isté, či všetky ponúkané aktíva firmy napokon majiteľa zmenia. „Nie je to dané, že opustíme všetky krajiny, kde ponúkame majetok na predaj,“ povedal Starace.

Záujem čínskych štátnych energetických firiem, ktoré majú dostatok prostriedkov na akvizície, o energetické aktíva v Európe, trvá už dlhšie, keď využívali najmä krízu eurozóny. Najväčšia energetická firma na svete podľa obratu, čínska štátna State Grid Corporation, sa tak dostala k menšinovým podielom v prevádzkovateľoch prenosových a distribučných sústav v Portugalsku či Taliansku a taktiež zvažuje vstup do podnikov v Grécku či Španielsku.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame