Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ilustračné foto
Ilustračné foto SITA
24. apríla 2013 0:00 ElektrinaAktuality od vEnergetike.skSITA

SE zvyšujú podiel biomasy pri výrobe elektriny vo Vojanoch

Zavŕšením druhej etapy projektu spoluspaľovania biomasy a sprevádzkovaním obnoveného piateho bloku Slovenské elektrárne (SE) výrazne zvýšili podiel obnoviteľných zdrojov na výrobe elektriny v Tepelnej elektrárni Vojany (EVO) na úroveň 20 % na bloku číslo 5, pričom na bloku číslo 6 spaľujú 5 percent. Elektráreň Vojany tak zníži o 91 000 ton emisie škodlivých plynov CO2 ročne a ročná produkcia čistej dodanej elektriny vzrastie trojnásobne. Informoval o tom v stredu na tlačovej besede riaditeľ prevádzky klasických elektrární SE Ľubomír Maxim.

Spaľovanie biomasy pri výrobe elektriny vytvára možnosti pre rozvoj regionálnych dodávateľov, pestovateľov drevín. V súčasnosti vo Vojanoch pripravujú tretiu etapu projektu, po realizácii ktorej by sa v kotloch 5 a 6 malo spaľovať až 20 percent biomasy z celkovej potreby paliva.

Ako uviedol riaditeľ závodu EVO Vojany Ondrej Marcinčák, spoluspaľovanie biomasy vo Vojanoch začali Slovenské elektrárne pripravovať už v roku 2007. Po úspešných skúšobných testoch začali v júli 2009 komerčné spoluspaľovanie 4 % biomasy na 6. bloku. Podiel spaľovanej biomasy na šiestom bloku postupne stúpol na 5 % paliva, čo predstavuje spotrebu 80 ton biomasy na deň. Koncom roku 2012 bola úspešne zavŕšená druhá etapa projektu a obnovený piaty blok elektrárne, ktorý spoluspaľuje biomasu v podiele 20 % tepelného príkonu, t.j. 400 ton biomasy denne. Spoločnosť zvažuje postupné zvyšovanie podielu spoluspaľovanej biomasy na šiestom bloku elektrárne, a to na 20 % z celkového množstva spotrebovaného paliva.

Slovenské elektrárne investovali do úpravy a výstavby nových technologických zariadení na spaľovanie biomasy v Elektrárni Vojany 1,9 milióna eur. Energetici by potrebovali, aby sa subjekty v regióne začali venovať pestovaniu drevín vhodných na štiepku. EVO plánuje zriadiť aj poradnú skupinu, ktorá by pomáhala pri rozširovaní pestovania biomasy a výroby štiepky.

V súčasnosti 400 až 480 ton biomasy, ktorú elektráreň denne spotrebuje, dodáva osem subjektov, z toho šesť miestnych. Elektráreň Vojany ďalším zvyšovaním objemu spaľovanej biomasy tak vytvára impulz pre rozvoj pestovania rýchlorastúcich drevín v regióne východného Slovenska. Pri využití prístupných dvoch až tritisíc hektárov pôdy v 50-kilometrovom okruhu Vojan môžu regionálni pestovatelia dopestovať v trojročnom cykle približne 150 000 ton štiepky.

Elektrárne Vojany, ktorých inštalovaný výkon predstavuje 880 MW (v súčasnosti poskytovaný disponibilný výkon je 440MW), sú nasadzované na komerčnom princípe ako dôležitý poskytovateľ primárnej a sekundárnej regulácie činného výkonu. Hlavným poslaním elektrárne je poskytovať podporné služby prenosovej a elektrizačnej sústave SR v najvyššej kvalite, bezpečnosti a spoľahlivosti, s čo najnižším vplyvom na životné prostredie. V roku 2012 výroba dosiahla 670 GWh, z toho čistá dodávka elektriny z biomasy vyrobenej v Elektrárni Vojany 26 137 MWh. V roku 2013 sa očakáva produkcia vo výške 70 tis MWh.

Spoločnosť Slovenské elektrárne, a. s., je najväčším výrobcom elektriny na Slovensku. V apríli 2006 sa jej hlavným akcionárom stala spoločnosť Enel so 66% podielom. Zvyšných 34% akcií vlastní Fond národného majetku, ktorého akcionárske práva vykonáva Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky. Spoločnosť Slovenské elektrárne disponuje 5 400 MW čistého výkonu. V roku 2012 spoločnosť dodala do elektrickej siete 20,7 TWh elektrickej energie. Z podielu jednotlivých zdrojov na čistých dodávkach predstavovali jadrové elektrárne 70%, vodné elektrárne 20% a 11% tepelné elektrárne. Ku koncu roka 2012 mali Slovenské elektrárne 5 171 zamestnancov.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame