Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Atómová elektráreň
Ilustračné foto SITA
13. marca 2013 0:00 ElektrinaAktuality od vEnergetike.skSITA

SE vlani s nárastom prevádzkového zisku o 3 %

Slovenské elektrárne, a.s. (SE), v ktorých drží majoritný podiel talianska skupina Enel, dosiahli v minulom roku prevádzkový zisk (EBITDA) vo výške 834 mil. eur. V medziročnom porovnaní to predstavuje nárast o viac ako 3 %. Informoval o tom na výročnej tlačovej konferencii finančný riaditeľ skupiny Enel Luigi Ferraris. Slovenské elektrárne, v ktorých Enel drží 66-percentný podiel, plánujú v tomto roku investovať zhruba 900 mil. eur. Väčšina investícii pôjde už tradične do dostavby tretieho a štvrtého bloku Atómovej elektrárne Mochovce.

Slovenské elektrárne v minulom roku vyrobili takmer 22,2 terawatthodín elektrickej energie, čo predstavuje medziročný nárast o viac ako jedno percento. Prostredníctvom jadrových elektrární pritom vyrobil slovenský dominantný výrobca 15,5 terawatthodín elektrickej energie. Vďaka vodným elektrárňam vyrobili elektrárne 4 terawatthodín elektriny. Zvyšok bol vyrobený prostredníctvom tepelných elektrární, ktoré prevádzkuje podnik na uhlie a biomasu. Na výrobe elektriny sa s 89 % podieľali zdroje bez produkcie emisií, čo je hlavne príspevok jadrových a vodných elektrární. Slovenské elektrárne pokrývajú 77 % spotreby elektriny na Slovensku.

Slovenské elektrárne sú najväčším výrobcom elektriny na Slovensku a druhým najväčším výrobcom elektriny v strednej a východnej Európe. Po ukončení privatizácie v apríli 2006 Enel S.p.A. kontroluje 66 % akcií spoločnosti a zvyšných 34 % vlastní Slovensko prostredníctvom Fondu národného majetku, ktorého akcionárske práva vykonáva Ministerstvo hospodárstva SR. Slovenské elektrárne prevádzkujú 5 737 megawattov inštalovaného výkonu. Slovenské elektrárne sú prevádzkovateľom dvoch jadrových elektrární, dvoch tepelných elektrární a 34 vodných elektrární.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame