SE vlani s nárastom prevádzkového zisku o 3 %

13. marca 2013 0:00

Slovenské elektrárne, a.s. (SE), v ktorých drží majoritný podiel talianska skupina Enel, dosiahli v minulom roku prevádzkový zisk (EBITDA) vo výške 834 mil. eur. V medziročnom porovnaní to predstavuje nárast o viac ako 3 %. Informoval o tom na výročnej tlačovej konferencii finančný riaditeľ skupiny Enel Luigi Ferraris. Slovenské elektrárne, v ktorých Enel drží 66-percentný podiel, plánujú v tomto roku investovať zhruba 900 mil. eur. Väčšina investícii pôjde už tradične do dostavby tretieho a štvrtého bloku Atómovej elektrárne Mochovce.

Atómová elektráreň
Ilustračné foto SITA

Slovenské elektrárne v minulom roku vyrobili takmer 22,2 terawatthodín elektrickej energie, čo predstavuje medziročný nárast o viac ako jedno percento. Prostredníctvom jadrových elektrární pritom vyrobil slovenský dominantný výrobca 15,5 terawatthodín elektrickej energie. Vďaka vodným elektrárňam vyrobili elektrárne 4 terawatthodín elektriny. Zvyšok bol vyrobený prostredníctvom tepelných elektrární, ktoré prevádzkuje podnik na uhlie a biomasu. Na výrobe elektriny sa s 89 % podieľali zdroje bez produkcie emisií, čo je hlavne príspevok jadrových a vodných elektrární. Slovenské elektrárne pokrývajú 77 % spotreby elektriny na Slovensku.

Slovenské elektrárne sú najväčším výrobcom elektriny na Slovensku a druhým najväčším výrobcom elektriny v strednej a východnej Európe. Po ukončení privatizácie v apríli 2006 Enel S.p.A. kontroluje 66 % akcií spoločnosti a zvyšných 34 % vlastní Slovensko prostredníctvom Fondu národného majetku, ktorého akcionárske práva vykonáva Ministerstvo hospodárstva SR. Slovenské elektrárne prevádzkujú 5 737 megawattov inštalovaného výkonu. Slovenské elektrárne sú prevádzkovateľom dvoch jadrových elektrární, dvoch tepelných elektrární a 34 vodných elektrární.Čo si o tom myslíte?