Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ilustračné foto
Slovenské elektrárne do inštalovania slnečných či malých vodných elektrární na vysokohorských chatách investovali 110 tisíc eur. Slnečné panely inštalovali aj na Chate pod Rysmi. SITA
24. septembra 2013 13:45 ElektrinaAktuality od vEnergetike.skSITA

SE pokračujú s výstavbou malých elektrární v Tatrách

Slovenské elektrárne, a.s. (SE) pokračujú vo Vysokých Tatrách s výstavbou malých elektrární na báze obnoviteľných zdrojov. Doteraz investoval slovenský dominantný výrobca elektriny do inštalovania slnečných či malých vodných elektrární na vysokohorských chatách 110 tisíc eur. „Vďaka projektu Ekologizácia vysokohorských chát sa ušetrilo tatranské ovzdušie od 25,5 ton oxidu uhličitého ročne,“ uviedol na stretnutí s novinármi riaditeľ externých vzťahov SE Michele Bologna.

Slovenské elektrárne investovali vo Vysokých Tatrách do obnovenia prevádzky malej vodnej elektrárne v lokalite Chaty pri Zelenom plese. Táto vodná elektráreň ročne vyrobí 13 megawatthodín elektriny. „V lete sme nainštalovali do tejto malej vodnej elektrárne druhú turbínu,“ dodal Bologna. Na Téryho chate podnik investoval do osadenia 30 nových fotovoltaických panelov, ktorých inštalovaný výkon je deväť kilowattov. Svoju elektráreň na slnko s výkonom 1,2 kilowattov má aj Zbojnícka chata. Desať fotovoltaických panelov, ktoré vyrobia ročne tri megawatthodín elektriny, nainštalovali elektrárne na Chate pod Rysmi.

Vlastníkmi akcií Slovenských elektrární sú Fond národného majetku SR, ktorý kontroluje 34-percentný podiel a talianska spoločnosť Enel SpA, ktorá má 66 % akcií. Taliansky investor vstúpil do Slovenských elektrární v apríli 2006. Slovenské elektrárne sú najväčším výrobcom elektriny na Slovensku a druhým najväčším výrobcom elektriny v strednej a východnej Európe. Prevádzkujú 5 737 megawattov inštalovaného výkonu. Sú prevádzkovateľom dvoch jadrových elektrární, dvoch tepelných elektrární a 34 vodných elektrární.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies