Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ropa ťažba
Ilustračné foto SITA/AP
5. júna 2015 9:13 Ropa a pohonné látkyAktuality od vEnergetike.skSITA

Saudskoarabský minister pre ropu je spokojný so stavom trhu

Saudskoarabský minister pre ropu Ali al-Naimi pred piatkovým stretnutím krajín OPEC vyhlásil, že je spokojný s ropným trhom. Saudská Arábia už nebude znižovať produkciu ropy pre vyššie ceny.

Som na 100 % spokojný s ropným trhom, povedal saudskoarabský minister pre ropu Ali al-Naimi pre noviny al-Hayat. Naimi to vyhlásil pred piatkovým stretnutím Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC), kde sa podľa očakávania krajiny rozhodnú pokračovať v politike neobmedzenej ťažby aj v najbližších šiestich mesiacoch.

Trhy boli svedkami nárastu dopytu po rope, mierneho rastu svetového hospodárstva a poklesu ponuky ropy nečlenských krajín OPEC, dodal Naimi. Na otázku, či je nemožné vrátiť sa k cenám 100 USD za barel ropy, Naimi odpovedal: „Hovorím svetu, nezaoberajte sa cenou ropy, pretože tá je určovaná trhom, existuje veľa špekulantov, trh má viacero zložiek a ceny sa menia denne“. Naimi obhajoval rozhodnutie OPEC-u neznížiť produkciu ropy pri jej klesajúcich cenách z posledného stretnutia v novembri. Rozhodnutie vraj bolo založené na predpokladoch, ktoré sa ukázali ako pravdivé.

Saudská Arábia, ktorá je najväčším svetovým vývozcom ropy, vyhlásila, že už nebude znižovať produkciu, aby udržala ceny vysoké.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies