Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ropa ťažba
Ilustračné foto SITA/AP
20. apríla 2017 12:32 Ropa a pohonné látkyAktuality od vEnergetike.skSITA

Saudská Arábia zrejme podporí dlhšie obmedzenie ťažby ropy

Súčasná dohoda o obmedzení ťažby medzi Organizáciou krajín exportujúcich ropu a jedenástimi štátmi, ktoré nie sú členmi kartelu, platí do konca júna.

Saudskoarabský minister ropného priemyslu Chálid al-Falíh vo štvrtok naznačil, že dohodu o obmedzení ťažby medzi členmi Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) a ďalšími producentmi bude potrebné predĺžiť. Jeho vyjadrenie z konferencie v metropole Spojených arabských emirátov Abú Zabí môže mať významný dopad vzhľadom na kľúčovú pozíciu Saudskej Arábie v ropnom karteli OPEC, uviedla agentúra AP.

Štáty OPEC-u a jedenásť krajín, ktoré nie sú členmi kartelu, sa v závere minulého roka dohodli, že v prvej polovici tohto roka spoločne znížia ponuku ropy o 1,8 mil. barelov denne, aby podporili ceny a obnovili rovnováhu medzi ponukou a dopytom na svetových trhoch. Generálny tajomník OPEC-u Mohammad Barkindo v stredu uviedol, že zúčastnené krajiny zvažujú, či majú predĺžiť dohodu o obmedzení ťažby. Existujúce zásoby ropy sa síce od novembra „významne znížili“, proces je ale „pravdepodobne pomalší, ako sa očakávalo“, povedal Barkindo pre agentúru AP.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame