Saudská Arábia zrejme podporí dlhšie obmedzenie ťažby ropy

20. apríla 2017 12:32
SITA

Súčasná dohoda o obmedzení ťažby medzi Organizáciou krajín exportujúcich ropu a jedenástimi štátmi, ktoré nie sú členmi kartelu, platí do konca júna.

Ropa ťažba
Ilustračné foto SITA/AP

Saudskoarabský minister ropného priemyslu Chálid al-Falíh vo štvrtok naznačil, že dohodu o obmedzení ťažby medzi členmi Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) a ďalšími producentmi bude potrebné predĺžiť. Jeho vyjadrenie z konferencie v metropole Spojených arabských emirátov Abú Zabí môže mať významný dopad vzhľadom na kľúčovú pozíciu Saudskej Arábie v ropnom karteli OPEC, uviedla agentúra AP.

Štáty OPEC-u a jedenásť krajín, ktoré nie sú členmi kartelu, sa v závere minulého roka dohodli, že v prvej polovici tohto roka spoločne znížia ponuku ropy o 1,8 mil. barelov denne, aby podporili ceny a obnovili rovnováhu medzi ponukou a dopytom na svetových trhoch. Generálny tajomník OPEC-u Mohammad Barkindo v stredu uviedol, že zúčastnené krajiny zvažujú, či majú predĺžiť dohodu o obmedzení ťažby. Existujúce zásoby ropy sa síce od novembra „významne znížili“, proces je ale „pravdepodobne pomalší, ako sa očakávalo“, povedal Barkindo pre agentúru AP.

Odporúčané článkyČo si o tom myslíte?