Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ilustračné foto
Ilustračné foto FreeDigitalPhotos.net
12. mája 2014 14:29 Ropa a pohonné látkyAktuality od vEnergetike.skSITA

Saudská Arábia je ochotná pomôcť s ropou

Saudskoarabský ropný minister Ali al-Naimi sa takto vyjadril v súvislosti s krízou na Ukrajine. Konštatoval, že jeho krajina v súčasnosti ťaží približne 9,6 mil. barelov ropy denne, pričom jej produkčná kapacita je 12,5 mil. barelov denne.

Saudská Arábia, ktorá je globálnym exportérom ropy, pokryje akýkoľvek potenciálny nedostatok tejto komodity vyplývajúci z ukrajinskej krízy. Povedal to v pondelok ropný minister krajiny Ali al-Naimi. „Sme ochotní nahradiť akýkoľvek nedostatok, ktorý by mohol nastať,“ povedal minister počas konferencie v Soule. Konštatoval, že jeho krajina v súčasnosti ťaží približne 9,6 mil. barelov ropy denne, pričom jej produkčná kapacita je 12,5 mil. barelov denne.

Minister poznamenal, že Saudská Arábia a Organizácia krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) uspokoja akýkoľvek dodatočný dopyt po rope. Vyjadril sa pritom, že cena ropy 100 USD za barel je primeraná. „Sto dolárov je primeraná cena pre každého – spotrebiteľov, producentov, ropné spoločnosti,“ povedal al-Naimi. Ruská anexia ukrajinského polostrova Krym a násilnosti na východnej Ukrajine otriasli trhmi s ropu a držia cenu londýnskej ropy Brent v blízkosti úrovne 108 USD za barel. Saudská Arábia je jediným producentom ropy, ktorý môže podstatne meniť svoju ťažbu v reakcii na zmeny v dopyte.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame