Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ilustračné foto
Ilustračné foto SITA
1. decembra 2015 11:15 TeploAktuality od vEnergetikeSITA

SaS: Novodubnická tepláreň mala dostať eurofondy neprávom

Liberáli z SaS už podali trestné oznámenie pre podozrenie zo spáchania trestného činu subvenčného podvodu. Spoločnosť Termonova tvrdenia liberálov rázne odmieta a vidí za ním tak predvolebnú kampaň, ako aj osobnú pomstu.

Blížiace sa parlamentné voľby cítiť na každom kroku. Opozičné politické strany sa predbiehajú vo vyťahovaní rôznych káuz, ktoré majú aspoň niečo spoločné so súčasnou vládou garnitúrou, a ktoré by vládnucu stranu Smer-SD oslabili. Dá sa očakávať, že predvolebnému boju sa nevyhne ani energetika. Aj keď tejto oblasti rozumie len málo politikov, je ľahko zneužiteľná. S náznakom „energetickej kauzy“ prišla koncom minulého týždňa politická strana Sloboda a Solidarita (SaS). Tá obvinila teplárenskú spoločnosť Termonova z Novej Dubnice, že čerpala eurofondy bez splnenia si stanovených podmienok. Spoločnosť tvrdenia liberálov rázne odmieta a vidí za ním tak predvolebnú kampaň, ako aj osobnú pomstu.

Nesplnili vraj podmienky

Podpredseda SaS Ľubomír Galko, timlíder SaS pre energetiku Karol Galek a člen SaS Tibor Kramár už podali trestné oznámenie pre podozrenie zo spáchania trestného činu subvenčného podvodu. Podľa nich mala spoločnosť Termonova získať v minulom roku od štátu v rámci Operačného programu Konkurencieschopnosť a hospodársky rast dotáciu cez nenávratný finančný príspevok vo výške viac ako 2 milióny eur napriek tomu, že nesplnila stanovené podmienky. Eurofondy mal teplárenský podnik použiť na rekonštrukcia tepelných rozvodov v meste Nová Dubnica. Cieľom projektu bolo vybudovanie 20 kusov kompaktných odovzdávacích staníc tepla. „V rámci stanovených podmienok musel žiadateľ okrem iného doložiť, že je vlastníkom nehnuteľností, na ktorých bude projekt realizovať. Spoločnosť peniaze získala napriek tomu, že nepreukázala právny vzťah k nehnuteľnostiam, v ktorých mali byť tieto nové stanice vybudované a nemala ani potrebné stavebné povolenie mesta,“ upozornili členovia SaS.

Mali uviesť úradníkov do omylu

Spoločnosť Termonova podľa spomínaných politikov z SaS už v čase predkladania žiadosti o poskytnutie eurofondov vedela, že nespĺňa jednu z podmienok poskytnutia pomoci. Napriek tomu mali teplári uviesť Slovenskú inovačnú a energetickú agentúru, ktorá dotácie v zastúpení Ministerstva hospodárstva SR prideľovala, do omylu. „Predstierali, že jej bolo udelené stavebné povolenie. Tým vylákala finančný príspevok, ktorý by jej za riadnych okolností nemohol byť poskytnutý,“ dodali členovia SaS. Tí dokonca tvrdia, že nie je vylúčené, že osoba, ktorá o poskytnutí príspevku rozhodla, o nesplnení podmienok vedela. „V takom prípade by išlo o naplnenie samostatnej skutkovej podstaty trestného činu subvenčného podvodu veľkého rozsahu, kde je trestná sadzba desať až pätnásť rokov,“ konštatovali liberáli.

Obvinenia rázne odmietajú

Novodubnickí teplári odmietajú, že by sa niekedy dopustili akéhokoľvek protiprávneho konania. „Máme platné stavebné povolenie na rekonštrukcia tepelných rozvodov v meste Nová Dubnica a stavbu realizujeme riadne, v súlade so schváleným projektom. Domnievame sa, že celé stanovisko SaS je len súčasťou ich predvolebnej kampane, ktorej sa naša spoločnosť odmieta zúčastniť,“ reagoval pre portál vEnergetike.sk predseda predstavenstva firmy Termonova Štefan Smrekovský. Firma tvrdí, že doposiaľ nečerpala nijaké dotácie zo Slovenskej inovačnej a energetickej agentúry na spomínaný projekt a všetky náklady vynaložené na realizáciu stavby hradí z vlastných zdrojov.

Ide o pomstu?

Akciová spoločnosť Termonova, ktorá bola založená v roku 2002, prevádzkuje centrálne zásobovanie teplom v Novej Dubnici. Všetko teplo a elektrinu vyrába z obnoviteľných zdrojov. Nepoužíva na ich výrobu plyn, ale len lokálnu odpadnú biomasu. Podľa údajov regulačného úradu sa cena tepla pre obyvateľov vyrobená spoločnosťou Termonova pohybuje v spodnej tretine cien tepla na Slovensku.

Podľa Smrekovského by mohlo ísť v tomto prípade dokonca o osobnú pomstu člena SaS Tibora Kramára. Ten sa totiž môže mstiť za to, že teplárenská spoločnosť Termonova, ako dotknutý orgán v stavebnom konaní, vydala občianskemu združeniu EDEN „Súkromná základná škola“ negatívne stanovisko k povoleniu výstavby individuálneho zdroja tepla. Občianske združenie má pritom zastupovať osoba blízka člena SaS Kramára.

Budú sa brániť

Spoločnosť Termonova nebude v tomto prípade nečinná. Plánuje podať trestné oznámenie na skupinu politikov. „Nakoľko sme toho názoru, že oficiálnym vyjadrením politickej strany SaS dochádza k poškodzovaniu dobrého mena našej spoločnosti, to je spôsobilé nás v značnej miere poškodiť v podnikaní ako aj skutočnosť, že trestným oznámením pána Galka a spol. došlo k lživému obvineniu iného z trestného činu, podá naša spoločnosť oznámenie pre podozrenie z naplnenia viacerých skutkových podstát upravených osobitnou častou trestného zákona,“ uzavrel Smrekovský.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame