Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Predseda SaS Richard Sulík
Liberálom sa nová vyhláška Úradu pre reguláciu sieťových odvetví nepozdáva. Na snímke predseda SaS Richard Sulík. SITA
27. apríla 2015 11:15 ElektrinaAktuality od vEnergetike.skSITA

SaS kritizuje Fica za Vodnú elektráreň Gabčíkovo

Podľa strany SaS môže Slovensko prísť nielen o 590 miliónov eur, ale v konečnom dôsledku o celé Gabčíkovo.

Premiér Robert Fico nesie politickú ako aj osobnú zodpovednosť za to, že Slovensko môže prísť o takmer 590 miliónov eur pre kauzu Vodnej elektrárne Gabčíkovo Na pondelňajšej tlačovej besede to uviedol predseda strany SaS Richard Sulík. „Blíži sa na Slovenskú republiku ďalšia obrovská platba, ktorú zaplatia daňovníci len preto, lebo jeden podpriemerný právnik si Slovensko pomýlil so svojou firmou. Tejto kauze sa budeme ďalej venovať a určite nezostaneme nečinní,“ povedal Sulík. Podľa strany SaS môže Slovensko v konečnom dôsledku prísť úplne o Gabčíkovo.

Štát definitívne prevzal Vodnú elektráreň Gabčíkovo začiatkom marca tohto roka. Po takmer deviatich rokoch tak má prevádzku gabčíkovskej elektrárne na starosti štátny podnik Vodohospodárska výstavba. Dovtedy ju na základe zmluvy o prenájme prevádzkovali Slovenské elektrárne, v ktorých 66-percentný podiel vlastní taliansky Enel. Práve Slovenské elektrárne po zhruba mesiaci vypočítali, že chcú od štátu odškodné za odstúpenie od zmluvy o prenájme vo výške necelých 590 miliónov eur. Tie im štát odmietol vyplatiť a tak sa elektrárne chystajú obrátiť na súdy či dokonca na medzinárodnú arbitráž.

Premiér sa neobáva ani medzinárodných arbitráží, ktoré zrejme budú rozhodovať o odškodnení za vypovedanie zmluvy o prenájme Vodnej elektrárne Gabčíkovo. „Čo majú iné povedať. My sa absolútne tohto nebojíme. Koľko tu už bolo kriku o všelijakých sporoch a nikdy Slovenská republika neprehrala v takom rozsahu,“ reagoval Fico. Štát sa bude podľa neho práve od Slovenských elektrární snažiť získať súdnou cestou späť vyše 300 miliónov eur.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame