SaS: Ceny energií sú stabilne vysoké

4. novembra 2016 13:08
SITA

Ceny energií nie sú podľa poslanca za stranu SaS Karola Galeka stabilne nízke, ako to tvrdí strana Smer-SD na svojich billboardoch, ale stabilne vysoké.

NR SR
Poslanec NR SR Karol Galek (SaS) SITA

Ceny energií sú na Slovensku stabilné. Podľa poslanca za stranu SaS Karola Galeka však ceny energií nie sú stabilne nízke, ako to tvrdí strana Smer-SD na svojich billboardoch, ale stabilne vysoké. „V mene stabilných cien energií sa na tarifu za prevádzkovanie systému (tvorí časť z koncovej ceny elektriny a zahŕňa aj dotácie na ťažbu domáceho uhlia a podporu obnoviteľných zdrojov – pozn. red.) poskladáme v tomto roku asi 500 miliónmi,“ povedal na piatkovej tlačovej besede Galek.

Práve tarifa za prevádzkovanie systému, ktorá tvorí zhruba 15 % z celkovej ceny elektriny, je podľa neho poplatkom, ktorý ide do vreciek spriaznených ľudí strany Smer-SD a je poplatkom protiústavným. Opoziční poslanci z SaS a z OĽaNO sa pre spomínanú tarifu už obrátili na Ústavný súd SR. „Pokiaľ by ústavný súd rozhodol o oprávnenosti sťažnosti, tak by cena elektriny mohla klesnúť o 15 %,“ konštatoval Galek.

Odporúčané články

Súvisiace témy:


Čo si o tom myslíte?