Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Svetlo energetika všeobecne energetické úspory
Ilustračné foto presov.sk
12. mája 2016 12:53 Energetika všeobecneAktuality od vEnergetike.skSITA

Šarišská metropola získala cenu za LED osvetlenie

Prešov uspel v súťaži projektov zeleného verejného obstarávania vďaka projektu modernizácie verejného osvetlenia

Rekonštrukcia verejného osvetlenia v meste Prešov zvíťazila v súťaži projektov v oblasti zeleného verejného obstarávania – GPP Award 2016. Zároveň týmto projektom postúpil do európskeho kola súťaže European GPP Award 2016. Agentúru SITA o tom informoval tlačový referent Mestského úradu v Prešove Milan Grejták.

V rámci projektu „Modernizácia verejného osvetlenia v meste Prešov LED technológiou“ bolo vymenených 1 170 svietidiel za LED svietidlá s dlhou dobou životnosti. Energetická náročnosť svietidiel a svetelných zdrojov tak bola znížená z 83W na 27W, čo predstavuje úsporu 67 percent energie oproti pôvodnej hodnote. Projekt v sebe zahŕňal aj výmenu štyroch rozvádzačov verejného osvetlenia za diaľkovo riadené a úpravy nastavení softvéru v devätnástich rozvádzačoch. Celkové výdavky predstavovali takmer 790-tisíc eur, pričom mesto na tento projekt získalo nenávratný finančný príspevok 730 707 eur. Podiel mesta bol v objeme piatich percent celkovej investície.

Primátorka mesta Prešov Andrea Turčanová vníma úspech v súťaži ako pozitívnu odozvu na to, že podpora takzvaných zelených projektov je dlhodobým zámerom mesta Prešov. „Zachovanie ekologickej rovnováhy je totiž základom trvalo udržateľného rozvoja,“ uviedla primátorka.

Prešovský projekt získal ocenenie odborníkov pred mestom Šaľa, kde pre mestskú políciu nakupovali elektromobily a pred Trnavou, kde realizovali výmenu okien na špeciálnom pavilóne ZŠ Gorkého. Slávnostné odovzdávanie cien sa uskutoční na ministerstve životného prostredia v Bratislave v druhej polovici mája. Víťaz národného kola súťaže postupuje do európskeho kola European GPP Award 2016. Zelené verejné obstarávanie je proces, pomocou ktorého obstarávatelia nakupujú tovary, služby a práce tak, aby mali tieto počas celej doby svojej životnosti čo najmenší dopad na životné prostredie v porovnaní s inak obstaranými produktmi rovnakej funkcie.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame