Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ľubomír Jahnátek ÚRSO
Nový šéf Úradu pre reguláciu sieťových odvetví Ľubomír Jahnátek. SITA
6. januára 2019 12:22 Energetika všeobecneAktuality od vEnergetike.skSITA

SAPI sa nepáčia rozhodnutia regulátora

Asociácii sa nepozdáva navyšovanie platieb za prístup do siete, ako aj výpočet zníženia tarify za prevádzkovanie systému.

Slovenská asociácia fotovoltického priemyslu a OZE (SAPI) znova kritizuje praktiky na Úrade pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO). Podľa šéfky SAPI Veroniky Galekovej určuje regulátor ceny „z krištáľovej gule“ za zatvorenými dverami a bez odborných analýz. „Úrad pre reguláciu sieťových odvetví opäť ukázal svoju predstavu transparentnej regulácie. Bez akéhokoľvek zdôvodnenia a vyčíslenia nákladov, ktoré, údajne, distribučným spoločnostiam vznikajú, zvýšil, už od počiatku neoprávnený, nejasný a tajuplný poplatok. Bez diskusie, bez zdôvodnenia, len tak. Opätovne preto zvážime všetky právne kroky,“ zdôraznila Galeková.

Asociácia sa už viackrát sťažovala na poplatok za prístup do siete, takzvaný G-komponent. Podľa SAPI regulátor v minulom roku schválil zvýšenie tohto poplatku na východnom Slovensku o 117,5 eura za megawatthodinu za mesiac a na strednom o 532,1 eura za megawatthodinu za mesiac.

Ďalším prekvapujúcim rozhodnutím regulátora je podľa asociácie zníženie tarify za prevádzkovanie systému (TPS), ktorou sa financuje podpora OZE, KVET, ale aj ťažba hnedého uhlia. „Prekvapujúcim, v tomto prípade, nie je ani tak zníženie TPS, ktoré odborná verejnosť víta, ale skôr to, o koľko sa tarifa, v súčasnosti tvoriaca 22 % z koncovej ceny elektriny, znížila. Zníženie TPS o rovné 1 euro ÚRSO zdôvodnil poklesom tarify pre OZE a KVET z dôvodu rastu ceny elektriny a s tým súvisiacim poklesom nákladu na doplatok. Proti zdôvodneniu ÚRSO sa namietať nedá, rozporuplný a priam až nemožný, je však výpočet, akým úrad získal rovné euro,“ konštatuje Galeková.

„Z pohľadu oprávnených nákladov, vstupujúcich do výpočtu TPS, je takmer nemožné dosiahnuť pokles presne o 1 euro. S veľkou pravdepodobnosťou tak ide o svojvoľné rozhodnutie ÚRSO, mimo regulačného rámca. Pri takomto rozhodnutí je viac než otázne, či regulátor rozhodol efektívne a s prihliadnutím na svoje skutočné možnosti a povinnosti,“ uzavrel člen výkonného výboru SAPI Ján Karaba.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame