Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Osvetlenie lampy
Ilustračné foto. SSE
16. mája 2017 14:26 ElektrinaAktuality od vEnergetike.skSSE

Samosprávy teraz môžu výrazne ušetriť na elektrine

Jedným zo spôsobov, ako môžu samosprávy ušetriť, je zníženie predimenzovaných hodnôt hlavných ističov. Poradil nám riaditeľ sekcie Predaj B2C zákazníkom v SSE, Michal Jaloviar.

Distribučná spoločnosť vyhradí každému odbernému miestu v elektrickej sieti tzv. maximálnu rezervovanú kapacitu (MRK). Tak zabezpečí, aby bola na odbernom mieste v každom okamihu stabilná dodávka elektriny.

Výšku MRK vo forme výkonu alebo veľkosti hlavného ističa si zákazník dojednáva v Zmluve o pripojení s distribučnou spoločnosťou.

Michal Jaloviar vysvetľuje: „Veľkosť ističa treba vždy nadimenzovať podľa reálnej potreby. Všetko je dané spotrebičmi, ktoré sa na odbernom mieste využívajú.“

Maximálna rezervovaná kapacita na NN napäťovej úrovni je daná veľkosťou hlavného ističa (HI), do tejto hodnoty potom garantuje distribučná spoločnosť kapacitu v každom momente pre bezproblémový odber.

Väčší istič stojí samosprávu viac

Pri podnikateľoch a samosprávach sa pevná mesačná platba odvíja od veľkosti HI a sadzby na odbernom mieste. Čím väčší istič, tým väčší mesačný poplatok. Preto je pri úspešnej optimalizácii hlavného ističa veľký priestor ušetriť nemalé peniaze. Je potrebné zvážiť veľkosť hlavného ističa podľa reálneho využitia a potreby na danom odbernom mieste.

Čo robiť, keď máte predimenzovaný istič

Navštívte stránku Stredoslovenskej energetiky, kde nájdete podrobný návod, ako postupovať pri zmene HI. Do 30.6. je zníženie hodnoty HI pre odberateľov na strednom Slovensku bezplatné, teda za túto službu nebude distribučná spoločnosť SSE-D účtovať žiadne poplatky. Pri optimalizácii tak môžu samosprávy ušetriť stovky eur.

„Som si vedomý, že nie na všetkých odberných miestach samospráv sa dá znížiť veľkosť hlavného ističa, napríklad dom smútku, sirény a pod., ale aj tu sme pripravení na individuálne poradenstvo v tejto oblasti.

Pre podnikateľov a samosprávy máme v SSE pripravené rôzne riešenia v oblasti energetickej efektívnosti, ktorými môžu dosiahnuť výrazne úspory. Pri niektorých riešeniach vieme pomôcť aj s prefinancovaním projektu,“ dodáva Jaloviar.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame