Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Atómová elektráreň Mochovce
Atómová elektráreň Mochovce Marcela Dargajová
7. novembra 2014 15:10 ElektrinaAktuality od vEnergetike.skSITA

Sága o peniazoch pre Mochovce pokračuje

Mimoriadne valné zhromaždenie Slovenských elektrární, ktoré má rozhodnúť o navýšení prostriedkov pre dostavbu tretieho a štvrtého bloku Atómovej elektrárne Mochovce sa odložilo na 21. november.

Príbeh schvaľovania nového rozpočtu pre dostavbu tretieho a štvrtého bloku Atómovej elektrárne Mochovce bude mať pokračovanie. Piatkové mimoriadne valné zhromaždenie Slovenských elektrární, na ktorom sa malo rozhodnúť o navýšení o 800 miliónov eur pre dostavbu mochoveckých blokov, sa totiž preložilo na 21. november. „Valné zhromaždenie Slovenských elektrární bolo presunuté, nakoľko Ministerstvo hospodárstva SR ešte pokračuje v rokovaní so Slovenskými elektrárňami o opatreniach v oblasti zefektívnenia projektového riadenia. Chceme vyrokovať lepšiu pozíciu s cieľom vyššej efektívnosti vo všetkých oblastiach a až potom zaujať definitívny postoj,“ uviedla pre agentúru SITA hovorkyňa ministra hospodárstva Miriam Žiaková. „Dôvodom odkladu je potreba rokovania o špecifických detailoch opatrení na zlepšenie projektu navrhnutých tímom expertov vymenovaným oboma akcionármi. Slovenské elektrárne dúfajú, že k dohode o rozpočte dôjde v novom termíne, čím sa predíde ďalšiemu predražovaniu a odsunu dokončenia projektu,“ doplnila hovorkyňa Slovenských elektrární Janka Burdová. Doteraz je na dostavbu oboma akcionármi schválený rozpočet na úrovni 3,8 miliardy eur. Potrebných je ešte zhruba spomínaných 800 miliónov eur.

Prijali opatrenia

Ministerstvo hospodárstva, ako 34-percentný akcionár Slovenských elektrární, sa pre dostavbu mochoveckých blokov dohodlo s majoritným 66-percentný akcionárom, ktorým je taliansky Enel, na jedenástich opatrení. V pondelok obe strany potvrdili, že je jasná dohoda na deviatich opatreniach. Tieto opatrenia by mali hlavne posilniť kontrolnú pozíciu štátu pri realizácii projektu a znížiť náklady na projekt. Opatrenia by mali garantovať, že tretí mochovecký blok by mal byť definitívne dostavaný v novembri roku 2016 a štvrtý následne v roku 2017.

Najviac zarobia Slováci

Slovenské elektrárne začali s dostavbou Mochoviec oficiálnym otvorením 3. novembra 2008. Na dostavbe pracovalo počas špičky 5 200 ľudí zo 150 dodávateľských spoločností. Slovenské firmy sa na dostavbe podieľali 54 %. Nasledovali české spoločnosti s podielom 21 % a talianske s 10-percentným podielom. Nové jadrové bloky v Mochovciach budú mať výkon približne tisíc megawattov.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies