Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Mochovce atómová elektráreň
Ilustračné foto SITA
17. októbra 2013 11:47 ElektrinaAktuality od vEnergetike.skSITA

Sága o dostavbe Mochoviec pokračuje

Organizácia Greenpeace nie je spokojná s obnoveným konaním o zmene stavby pred dokončením tretieho a štvrtého bloku Atómovej elektrárne Mochovce. Greenpeace nepovažuje zverejnené dokumenty na posudzovanie povolenia k dostavbe mochoveckých blokov za dostatočné. „Dokumenty boli zverejnené v podobe, ktorá sa nedá nazvať inak ako absurdnou. Napriek tomu, že sme sa tentoraz dostali na rozdiel od minulosti aj k predbežnej bezpečnostnej správe, ktorá je pre posudzovanie kľúčová, informácie v nej boli vyčiernené alebo vybielené tak, že sa z nej nič nedozviete,“ upozornil koordinátor kampaní Greenpeace Slovensko Pavol Široký.

Úrad jadrového dozoru SR (ÚJD) tvrdí, že v dokumentácii slúžiacej k povoľovaciemu konaniu boli vyčiernené citlivé informácie podľa platného zákona. „Sú to informácie, ktoré by mohli byť zneužité na naplánovanie teroristického útoku na jadrové zariadenie, a tým by mohlo prísť k ohrozeniu obyvateľstva a životného prostredia,“ reagovala pre agentúru SITA hovorkyňa úradu Zuzana Hosťovecká. „My nechceme vedieť žiadne citlivé informácie, ktoré by mohli viesť k obavám z útoku na elektráreň,“ tvrdí Široký.

ÚJD prehral v lete súdny spor s organizáciou Greenpeace o dostavbe tretieho a štvrtého bloku Atómovej elektrárne Mochovce. NS zrušil štyri roky staré rozhodnutie úradu, v ktorom úrad zamietol organizácii Greenpeace účasť na konaní o zmene stavby pred dokončením dvoch mochoveckých blokov. Podľa Greenpeace je znovuotvorený proces opäť len fraškou z donútenia. „Nasvedčuje tomu aj to, že výstavba elektrárne napriek znovuotvoreniu posudzovania stále prebieha,“ konštatoval Široký.

Dostavba tretieho a štvrtého bloku Atómovej elektrárne Mochovce by si nakoniec mala vyžiadať 3,8 mld. eur. Tretí jadrový mochovecký blok by mali uviesť Slovenské elektrárne do prevádzky koncom roka 2014 a štvrtý v roku 2015. Nové jadrové bloky v Mochovciach budú mať približne tisíc megawattov.

Slovenské elektrárne, v ktorých Enel drží 66-percentný podiel, začali s dostavbou Mochoviec oficiálnym otvorením 3. novembra 2008. Slovenský dominantný výrobca elektrickej energie oficiálne podpísal kontrakty s hlavnými dodávateľmi dostavby Mochoviec, a to s českou spoločnosťou Škoda Jaderné strojírenství, ruskou firmou Atomstrojexport, slovenskými podnikmi VUJE, Enseco, Inžinierske stavby Košice a talianskou spoločnosťou Enel Ingegneria & Innovazione začiatkom júna 2009.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame