Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
RWE
Ilustračné foto flickriver.com
15. apríla 2014 13:02 PlynAktuality od vEnergetike.skSITA

RWE začala dodávať Ukrajine plyn. Cez Poľsko.

Nemecký koncern tvrdí, že dodávky môže zvýšiť, ak sa vyriešia prepravné obmedzenia na slovensko-ukrajinskej hranici.

Nemecký koncern RWE začal v utorok cez Poľsko dodávať plyn pre Ukrajinu. Základom dodávok je rámcová zmluva medzi RWE a ukrajinským Naftogazom z roku 2012, na základe ktorej môže Kyjev odobrať do 10 mld. kubických metrov plynu ročne. Podľa vyhlásenia RWE plyn pochádza z Európskej únie, Nórska a Ruska a kontrakt podlieha európskym veľkoobchodným cenám vrátane nákladov na prepravu.

Vlani spoločnosť RWE podľa vlastných údajov dodala Ukrajine zhruba 1 mld. kubických metrov plynu. RWE uviedla, že dodávky na Ukrajinu môže zvýšiť, „ak sa v najbližších týždňoch alebo mesiacoch politicky a technicky vyriešia rôzne prepravné obmedzenia na slovensko-ukrajinskej hranici“.

Zástupcovia slovenskej a ukrajinskej vlády v utorok rokujú o spätných dodávkach plynu zo západu na Ukrajinu. Prostredníctvom reverzného toku by mohlo na Ukrajinu cez Slovensko prísť 9 mld. kubických metrov plynu ročne, uviedla agentúra Reuters. Ukrajina vlani podľa agentúry spotrebovala zhruba 55 mld. kubických metrov zemného plynu.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame