RWE údajne plánuje úspory za stovky miliónov eur

23. júla 2013 14:18

Nemecký koncern RWE spustil nový úsporný program, aby sa vysporiadal so stratovými elektrárňami a nízkymi veľkoobchodnými cenami energií. Informuje o tom agentúra Reuters s odvolaním sa na interné dokumenty spoločnosti.

RWE
Ilustračné foto SITA/AP

Dokument hovorí, že druhý najväčší nemecký producent energií nevylučuje ani znižovanie počtu zamestnancov vo svojej elektrárenskej divízii. „Trh výroby energií sa výrazne zmenil v náš neprospech. Aby sme boli schopní prežiť v tomto prostredí musia byť naše pracovné postupy a požiadavky na náklady upravené,“ tvrdí dokument, ktorý obdŕžali zamestnanci elektrárne RWE.

Dobre informovaný zdroj pritom prezradil agentúre Reuters, že škrty v nákladoch by mohli dosiahnuť minimálne 500 mil. eur na ročnej báze. Rovnako ako konkurenti E.ON a EnBW sa RWE dostala pod tlak po páde veľkoobchodných cien v Európe, ktorá je jej kľúčovým trhom. Navyše, silná expanzia obnoviteľných zdrojov zasiahla ziskovosť plynových elektrární, keď elektrina zo slnečných a veterných zdrojov bola prioritnou pri odoberaní do elektrickej siete, čo redukovalo čas prevádzky paroplynových elektrární.

Podobné škrty pritom prednedávnom ohlásila aj spoločnosť E.ON, na ktoré doplatí aj prevádzka paroplynového cyklu v Malženiciach pri Hlohovci. Firma totiž minulý týždeň oznámila, že v októbri túto prevádzku pre neefektívnosť výroby zatvorí a zakonzervuje. Ako dôvod uviedla rovnako nízke ceny elektriny, rapídnu expanziu obnoviteľných zdrojov a tiež kolaps európskeho systému obchodovania s emisiami.Čo si o tom myslíte?