Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
RWE
Ilustračné foto SITA/AP
23. júla 2013 14:18 ElektrinaAktuality od vEnergetike.skSITA

RWE údajne plánuje úspory za stovky miliónov eur

Nemecký koncern RWE spustil nový úsporný program, aby sa vysporiadal so stratovými elektrárňami a nízkymi veľkoobchodnými cenami energií. Informuje o tom agentúra Reuters s odvolaním sa na interné dokumenty spoločnosti.

Dokument hovorí, že druhý najväčší nemecký producent energií nevylučuje ani znižovanie počtu zamestnancov vo svojej elektrárenskej divízii. „Trh výroby energií sa výrazne zmenil v náš neprospech. Aby sme boli schopní prežiť v tomto prostredí musia byť naše pracovné postupy a požiadavky na náklady upravené,“ tvrdí dokument, ktorý obdŕžali zamestnanci elektrárne RWE.

Dobre informovaný zdroj pritom prezradil agentúre Reuters, že škrty v nákladoch by mohli dosiahnuť minimálne 500 mil. eur na ročnej báze. Rovnako ako konkurenti E.ON a EnBW sa RWE dostala pod tlak po páde veľkoobchodných cien v Európe, ktorá je jej kľúčovým trhom. Navyše, silná expanzia obnoviteľných zdrojov zasiahla ziskovosť plynových elektrární, keď elektrina zo slnečných a veterných zdrojov bola prioritnou pri odoberaní do elektrickej siete, čo redukovalo čas prevádzky paroplynových elektrární.

Podobné škrty pritom prednedávnom ohlásila aj spoločnosť E.ON, na ktoré doplatí aj prevádzka paroplynového cyklu v Malženiciach pri Hlohovci. Firma totiž minulý týždeň oznámila, že v októbri túto prevádzku pre neefektívnosť výroby zatvorí a zakonzervuje. Ako dôvod uviedla rovnako nízke ceny elektriny, rapídnu expanziu obnoviteľných zdrojov a tiež kolaps európskeho systému obchodovania s emisiami.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame