Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
RWE
Ilustračné foto flickriver.com
2. marca 2015 15:16 Ropa a pohonné látkyAktuality od vEnergetike.skSITA

RWE dokončila predaj divízie DEA skupine LetterOne

Z podmienok dohody vyplýva, že divízia DEA má hodnotu 5,1 mld. eur pri súčasných výmenných kurzoch. Práve vývoj výmenných kurzov zvýšil cenu z pôvodných 5 mld. eur dohodnutých v januári.

Nemecká spoločnosť RWE uzavrela predaj svojej ropnej a plynovej divízie DEA skupine ruských investorov LetterOne, vedenej oligarchom Michailom Fridmanom. Z podmienok dohody vyplýva, že divízia DEA má hodnotu 5,1 mld. eur pri súčasných výmenných kurzoch. Práve vývoj výmenných kurzov zvýšil cenu z pôvodných 5 mld. eur dohodnutých v januári. „Našou ambíciou je rozvoj a rast DEA,“ povedal Fridman.

Čakali na povolenie

Transakcia si vyžadovala povolenie od 14 krajín, v ktorých DEA pôsobí, vrátane Veľkej Británie. Tá váhala s povolením, keďže sa objavili obavy, že prevádzky vo Veľkej Británii by mohli prestať vyrábať v prípade, že by sa spoločnosti LetterOne dotkli protiruské sankcie. Spoločnosť LetterOne informovala, že ponechá britské aktíva spoločnosti DEA oddelené od zvyšku divízie viacero rokov. Spoločnosť RWE sa okrem toho zaviazala, že počas prvého roka od ukončenia transakcie spätne odkúpi aktíva, ak proti ruskej spoločnosti zavedú sankcie.

RWE na Slovensku

Skupina RWE pôsobí aj na Slovensku. Od roku 2003 ovláda 49-percentný podiel v distribučnej spoločnosti Východoslovenská energetika, a. s. (VSE). Zvyšný podiel VSE vlastní štát prostredníctvom Ministerstva hospodárstva SR. Od roku 2008 na slovenskom trhu s plynom pôsobí aj RWE Gas Slovensko.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame