RWE dokončila predaj divízie DEA skupine LetterOne

2. marca 2015 15:16

Z podmienok dohody vyplýva, že divízia DEA má hodnotu 5,1 mld. eur pri súčasných výmenných kurzoch. Práve vývoj výmenných kurzov zvýšil cenu z pôvodných 5 mld. eur dohodnutých v januári.

RWE
Ilustračné foto flickriver.com

Nemecká spoločnosť RWE uzavrela predaj svojej ropnej a plynovej divízie DEA skupine ruských investorov LetterOne, vedenej oligarchom Michailom Fridmanom. Z podmienok dohody vyplýva, že divízia DEA má hodnotu 5,1 mld. eur pri súčasných výmenných kurzoch. Práve vývoj výmenných kurzov zvýšil cenu z pôvodných 5 mld. eur dohodnutých v januári. „Našou ambíciou je rozvoj a rast DEA,“ povedal Fridman.

Čakali na povolenie

Transakcia si vyžadovala povolenie od 14 krajín, v ktorých DEA pôsobí, vrátane Veľkej Británie. Tá váhala s povolením, keďže sa objavili obavy, že prevádzky vo Veľkej Británii by mohli prestať vyrábať v prípade, že by sa spoločnosti LetterOne dotkli protiruské sankcie. Spoločnosť LetterOne informovala, že ponechá britské aktíva spoločnosti DEA oddelené od zvyšku divízie viacero rokov. Spoločnosť RWE sa okrem toho zaviazala, že počas prvého roka od ukončenia transakcie spätne odkúpi aktíva, ak proti ruskej spoločnosti zavedú sankcie.

RWE na Slovensku

Skupina RWE pôsobí aj na Slovensku. Od roku 2003 ovláda 49-percentný podiel v distribučnej spoločnosti Východoslovenská energetika, a. s. (VSE). Zvyšný podiel VSE vlastní štát prostredníctvom Ministerstva hospodárstva SR. Od roku 2008 na slovenskom trhu s plynom pôsobí aj RWE Gas Slovensko.Čo si o tom myslíte?