Rusom sa nepáčia reverzné toky plynu na Ukrajinu

26. septembra 2014 11:03

Ruský minister energetiky Alexander Novak naznačil že tí, ktorí plyn reexportujú, by mohli čeliť obmedzeniu dodávok.

Plyn plynovod Vojany Užhorod
Potrubie plynovodu Vojany - Užhorod SITA

Ruský minister energetiky Alexander Novak sa vyjadril, že európske krajiny nemôžu reexportovať ruský plyn na Ukrajinu vzhľadom na obsah kontraktov. Naznačil pritom, že tí, ktorí plyn reexportujú, by mohli čeliť obmedzeniu dodávok. V rozhovore pre piatkové vydanie nemeckého denníka Handelsblatt Novak uviedol, že reexport je neprijateľný. Ruský minister tak zmenil svoj postoj, ktorý zaujal minulý týždeň v rozhovore pre rakúsky denník Die Presse.

„Podpísané kontrakty neobsahujú nijaké ustanovenie o reexporte,“ povedal Novak pre nemecký denník. „Dúfame, že naši európski partneri rešpektujú minulé dohody. Je to jediný spôsob ako garantovať neprerušené dodávky,“ dodal. V rozhovore pre rakúsky Die Presse však 18. septembra Novak uviedol, že Rusko neobmedzí export plynu do Európy počas tejto zimy s cieľom zabrániť jeho reexportu na Ukrajinu.

Európska komisia (EK) si želá dočasné riešenie sporu o plyn medzi Ruskom a Ukrajinou. Európsky komisár pre energetiku Günther Oettinger dúfa, že sa dosiahne dohoda o dodávkach na obdobie do apríla budúceho roka, aby sa pokryl hlavný dopyt počas zimnej sezóny.Čo si o tom myslíte?