Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Rosneft
Ilustračné foto SITA/AP
14. augusta 2015 13:51 Ropa a pohonné látkyAktuality od vEnergetike.skSITA

Ruský Rosnefť plánuje v tomto roku zvýšiť ťažbu

Pomôcť mu má zväčšenie produkcie jeho dcéry Juganskneftegaz na 66 mil. ton ropy z vlaňajších 64,5 mil. ton.

Ruská ropná spoločnosť Rosnefť plánuje zvýšiť svoju ťažbu. Povedal to v piatok ruskému premiérovi Dmitrijovi Medvedevovi generálny riaditeľ firmy Igor Sečin. Vlani sa produkcia ropy spoločnosťou Rosnefť mierne znížila, a to na 4,1 mil. barelov denne z úrovne 4,2 mil. barelov denne v predchádzajúcom roku. Sečin konštatoval, že jedným zo zdrojov rastu produkcie by mohla byť ťažba firmy Juganskneftegaz, ktorá je najväčšou ťažobnou dcérou spoločnosti Rosnefť. Podľa Sečina Jugansk v tomto roku ťažbu zvýši na približne 66 mil. ton ropy z vlaňajších 64,5 mil. ton, keďže na jeho ropnom poli pribudnú nové vrty. V júli však podľa údajov ruského rezortu energetiky produkcia ropy firmou Rosnefť medziročne oslabila o 1,2 %.

Rosnefť, ktorý je podľa produkcie najväčšou ropnou firmou na svete s akciami kótovanými na burze, svoj podnikateľský plán v tomto roku zakladá na predpokladanej cene ropy 50 USD za barel. Firma to uviedla vo vyhlásení začiatkom tohto mesiaca. Ceny ropy sú v súčasnosti pod hranicou 50 USD za barel, čiže sa medziročne znížili na polovicu. Slabší rubeľ však čiastočne kompenzuje straty ruských exportérov. Rosnefť uviedol, že dokáže efektívne fungovať, aj keby sa ceny ropy ešte viac znížili. Cena londýnskej ropy Brent, ktorá je európskou referenčnou cenou, sa v piatok nachádzala na úrovni 49,21 USD za barel.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies