Ruský Rosatom chce stavať atómku v Bohuniciach

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Atómová elektráreň Jaslovské Bohunice
Atómová elektráreň v Jaslovských Bohuniciach. SITA

Rusi by si vedeli predstaviť, že s výstavbou nového jadrového bloku by sa mohlo začať v roku 2021.

Ruská spoločnosť Rosatom sa nevzdáva myšlienky zúčastniť sa na výstavbe novej jadrovej elektrárne v Jaslovských Bohuniciach. O jej prípadnej účasti v tomto projekte sa v súčasnosti rokuje. „Veríme, že preberieme úlohu ČEZu a budeme realizovať so slovenskou stranou tento projekt,“ povedala na medzinárodnej energetickej konferencii Denisa Voleková, riaditeľka pobočky spoločnosti Rusatom Overseas, dcérskej spoločnosti Rosatom. Práve česká energetická spoločnosť ČEZ chce vycúvať z Jadrovej energetickej spoločnosti Slovenska (JESS), ktorá má za úlohu projekt výstavby novej jadrovej elektrárni v Bohuniciach uskutočniť.

Rusi by si vedeli predstaviť, že s výstavbou nového jadrového bloku by sa mohlo začať v roku 2021. Výkon jadrového bloku by bol na úrovni 1 200 megawattov. Podľa analýzy, ktorú Voleková zverejnila na energetickej konferencii, počas výstavby jadrovej elektrárne by našlo prácu 6 200 ľudí, počas jej samotnej prevádzky zhruba 500 pracovníkov. Rosatom vypočítal, že počas výstavby by domáci dodávatelia zarobili od 1,2 miliardy až do 3 miliárd eur, asi 30 % z hodnoty projektu. Štátna kasa by si mala prilepšiť ročne o 470 miliónov eur.

Ministerstvo hospodárstva informovalo vo vláde, že s ruskou firmou Rosatom sa zatiaľ nepodarilo dohodnúť na jej vstupe do projektu. Na rokovania s ruskou spoločnosťou mali negatívne vplývať rôzne skutočnosti, ktoré majú dopad na jadrové elektrárne. „Ide predovšetkým o kolabujúci trh s emisnými kvótami oxidu uhličitého a nesúrodé mechanizmy podpory obnoviteľných zdrojov energie v členských štátoch Európskej únie,“ dodal rezort hospodárstva. Jednou z podmienok ruského investora pre vstup do projektu výstavby novej jadrovej elektrárne bola aj záruka výkupných cien elektriny v nej vyrobenej. To si však súčasné vedenie ministerstva nevie predstaviť.

Prípravné práce na projekte výstavby novej jadrovej elektrárne v Jaslovských Bohuniciach pokračujú podľa plánu. Firma JESS v uplynulých týždňoch ukončila výberové konanie na spracovateľa EIA. Na základe podpísanej zmluvy EIA vypracuje spoločnosť AMEC. V septembri sa začali prvé práce súvisiace s procesom posudzovania vplyvov na životné prostredie, ktoré by mali byť ukončené do polovice roka 2016. V tomto roku by mala spoločnosť JESS dokončiť výkup pozemkov. Spoločnosť už disponuje 90 % územia pre výstavbu samotnej elektrárne a aktuálne vykupuje pozemky potrebné pre zariadenie staveniska.

V uplynulých mesiacoch tiež spoločnosť dopracovala štúdiu seizmicity a geologických pomerov, ktorá potvrdila realizovateľnosť projektu v danom území z pohľadu prírodných špecifík danej oblasti. Do roku 2016 počíta spoločnosť JESS s prípravou infraštruktúry, ako aj s činnosťami súvisiacimi s pripojením do prenosovej sústavy SR.

Podľa štúdie realizovateľnosti reálne uvedenie novej jadrovej elektrárne do skúšobnej prevádzky je po roku 2025. Nová jadrová elektráreň, ktorá by mala vyrásť na mieste odstavovanej elektrárne V1 v Jaslovských Bohuniciach, môže mať výkon až 2 400 megawattov. V rámci štúdie realizovateľnosti bolo analyzovaných šesť projektov tlakovodných elektrární od dodávateľov Areva, Atmea, konzorcium MIR 1200, Korea Electric Power Corporation, Mitsubishi a Westinghouse. Štúdia taktiež ukázala, že najvýhodnejší model zabezpečenia hlavného kontraktu je dodávka na kľúč, zahŕňajúca všetky dodávky a služby spojené s výstavbou a uvedením do prevádzky. Podľa pôvodných plánov by mala nová jadrová elektráreň stáť od 4 do 6 mld. eur.

Jadrová energetická spoločnosť Slovenska vznikla koncom roka 2009. Základné imanie spoločnosti bolo stanovené na 216,357 mil. eur. Štát má vo firme JESS 51-percentný podiel a skupina ČEZ drží zvyšných 49 % akcií. Manažérska kontrola podľa dohody oboch partnerov funguje na princípe rovnosti a konsenzu oboch partnerov. Za strategického partnera pri výstavbe novej jadrovej elektrárne si vybrala spoločnosť ČEZ ešte prvá vláda Roberta Fica na základe prieskumu trhu, ktorý vykonalo Ministerstvo hospodárstva SR pod vedením vtedajšieho ministra Ľubomíra Jahnátka.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia