Ruský prezident dal zelenú pre predaj firmy Bašnefť

18. mája 2016 5:55
SITA

Prezident Putin v utorok túto ťažobnú firmu vylúčil zo zoznamu strategicky dôležitých firiem.

Ropa ťažba Rusko
Ilustračné foto SITA/AP

Ropnú spoločnosť Bašnefť ruský prezident Vladimir Putin vylúčil zo zoznamu strategicky dôležitých firiem. Tento utorkový krok otvoril cestu pre predaj majoritného podielu štátu. Ruská vláda kontroluje v spoločnosti Bašnefť 50 % a jednu akciu. Svoj podiel však chce predať v rámci širšieho plánu privatizácie štátneho majetku v tomto roku s cieľom udržať rozpočtový deficit v rozsahu do 3 % hrubého domáceho produktu.

Bašnefť sa pravdepodobne sprivatizuje v prvej polovici tohto roka, uviedol ruský minister hospodárstva Alexej Uljukajev, ktorého citovala tlačová agentúra TASS. „Existuje taká možnosť. Som presvedčený, že patrí k majetku, ktorý je najviac pripravený na privatizáciu,“ povedal novinárom. „Koncom tohto alebo začiatkom budúceho mesiaca dostaneme závery investičného konzultanta a potom musíme napredovať veľmi rýchlo,“ konštatoval minister.

Bašnefť je stredne veľkým ropným producentom. Je jednou z najstarších ruských ropných spoločností a ropu ťaží od roku 1932. V minulom roku tržby firmy dosiahli 611 mld. rubľov (RUB). V prvom kvartáli tohto roka sa priemerná denná ťažba firmy medziročne zvýšila o 11 % na 58,1 tis. ton.

Odporúčané článkyČo si o tom myslíte?