Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Plyn zásobník Gajary báden
Pohľad na zariadenia centrálneho areálu zásobníka plynu Gajary-báden. Zásobník plynu sa nachádza v hĺbke približne 1800 metrov. sita.sk
9. apríla 2014 14:22 PlynAktuality od vEnergetike.skSITA

Ruský plyn už neprúdi do ukrajinských zásobnikov

Ruský plynárenský monopol Gazprom minulý týždeň Kyjevu zvýšil cenu plynu o 80 % na 485 USD za tisíc kubických metrov a Ukrajinu vyzval, aby v záujme stability dodávok pre Európu zvýšila objem plynu vo svojich zásobníkoch.

Ukrajina v stredu prestala pumpovať ruský zemný plyn do svojich podzemných zásobníkov. Podľa ukrajinskej agentúry Unian o tom informoval minister energetiky Jurij Prodan. Vláda v Kyjeve chce s ruským plynárenským monopolom Gazprom rokovať o návrate k cenovej úrovni 268,50 USD za tisíc kubických metrov zemného plynu z Ruska. Podnik minulý týždeň Kyjevu zvýšil cenu o 80 % na 485 USD za tisíc kubických metrov a Ukrajinu vyzval, aby v záujme stability dodávok pre Európu zvýšila objem plynu vo svojich zásobníkoch. „Od dneška nepumpujeme plyn. Máme však dosť času, aby sme napumpovali zodpovedajúce množstvo plynu,“ povedal Prodan pred zasadnutím vládneho kabinetu v Kyjeve. Hovorca Gazpromu uviedol, že napriek sporom medzi Kyjevom a Moskvou zostali dodávky plynu pre Európu cez územie Ukrajiny v stredu stabilné.

Dodávky z Ruska pokrývajú 30 % spotreby plynu v Európe, pričom polovica exportu ruského plynu na európske trhy sa prepravuje cez Ukrajinu. Vlani sa dodávky ruského plynu na trhy Európskej únie a Turecka zvýšili na historické maximum 162 mld. kubických metrov. Ruský vývoz na tieto trhy v prvom štvrťroku tohto roka stúpol o 2,4 %, keďže európski zákazníci nakupovali plyn s predpokladom, že dodávky zo strany Gazpromu by sa mohli narušiť.

Prečítajte si náš špeciál o ukrajinskej kríze a jej možných dopadoch ako aj rozhovor s analytikom na túto tému:

ŠPECIÁL: Z Ukrajiny môžu prísť zlé správy

MINIROZHOVOR: Energetická kríza sa nedá vylúčiť

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame