Ruský plyn pre Čínu môže byť oslobodený od daní

22. mája 2014 12:29

Otázku daňových výnimiek vrátane nulovej dane z ťažby minerálov Moskva posúdi z hľadiska efektivity dodávok pre čínsky trh, uviedol ruský minister financií Anton Siluanov.

Gazprom Alexej Miller
Šéf spoločnosti Gazprom Alexei Miller (vľavo) a prezident firmy China's CNPC Zhou Jiping (vpravo) po podpise zmluvy o dodávkach plynu. SITA

Zemný plyn pre čínskych odberateľov možno v Rusku nebude podliehať ťažobným poplatkom. Uviedol to ruský minister financií Anton Siluanov, ktorého vo štvrtok citovala agentúra Interfax. Otázku daňových výnimiek vrátane nulovej dane z ťažby minerálov Moskva posúdi z hľadiska efektivity dodávok, uviedol Siluanov na ekonomickom fóre v Petrohrade. S návrhom oslobodiť ložiská, ktoré budú zdrojom dodávok plynu pre čínsky trh, od ťažobných poplatkov, vystúpil tento týždeň generálny riaditeľ najväčšej ruskej ropnej spoločnosti Rosnefť Igor Sečin.

Ruský plynárenský gigant Gazprom v stredu podpísal s Čínou dlho očakávaný kontrakt na dodávky plynu. Vďaka nemu by mala Čína z Ruska odoberať ročne 38 mld. kubických metrov plynu. Podrobnosti o cene plynu v rámci 30-ročného kontraktu Gazprom nezverejnil. Analytici ho podľa agentúry Reuters oceňujú na zhruba 400 mld. USD.

Dohoda s Čínou môže znížiť závislosť Gazpromu na Európe, kde dovozy z Ruska pokrývajú zhruba tretinu spotreby plynu. Rokovania s Pekingom, ktoré trvali vyše 10 rokov, chcela Moskva urýchliť aj v snahe zmierniť dopady západných sankcií, ktoré vyvolalo obsadenie ukrajinského regiónu Krym Ruskom. Zhruba polovica dodávok ruského plynu odberateľom v Európe prechádza cez Ukrajinu.Čo si o tom myslíte?