Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Ruský fond bohatstva ide podporiť dve firmy

Rosneft
Ilustračné foto SITA/AP

Minister financií Anton Siluanov uviedol, že vláda uvažuje o návrhu firiem Rosnefť a Novatek, aby fond národného bohatstva investoval do ich dlhopisov 80 až 150 mld. rubľov.

Rusko pravdepodobne podporí energetické firmy Rosnefť a Novatek, a to každú sumou 3,9 mld. USD z fondu národného bohatstva, ktorý krajina založila na pomoc penzijnému systému. Ruská vláda sľúbila, že podporí tie firmy, ktoré v dôsledku sankcií EÚ a USA pre situáciu na Ukrajine, nemajú prístup na západný finančný trh. Rosnefť a Novatek signalizovali, že budú pomoc potrebovať, pričom Rosnefť žiada o 40 mld. USD.

Agentúra Itar-Tass citovala ruského ministra financií Antona Siluanova, ktorý uviedol, že vláda uvažuje o návrhu oboch firiem, aby fond národného bohatstva investoval do ich dlhopisov 80 až 150 mld. rubľov (RUB). „Uvažujeme o týchto návrhoch. Myslím si, že v tomto roku budeme môcť prijať takéto rozhodnutia,“ povedal šéf rezortu financií. Agentúra Interfax však citovala ministra hospodárstva Alexeja Uljukajeva, ktorý konštatoval, že obe firmy ešte len musia predložiť formálne žiadosti. Znamená to, že pre nich bude náročné dostať pomoc do konca roka.

Rosnefť v období od júla tohto roku do decembra 2015 musí uhradiť záväzky v sume 26,2 mld. USD, uviedla ratingová agentúra Moody’s. Novatek má podľa Moody’s dobrú likviditu, ale sankcie bránia získavaniu financií od európskych a amerických bánk, čo komplikuje investičné projekty firmy.

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Dátum 19. septembra 2014 16:52

Odporúčame

Zavrieť

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...