Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ropa ťažba
Ilustračné foto SITA/AP
28. novembra 2014 16:03 Ropa a pohonné látkyAktuality od vEnergetike.skSITA

Rusko zredukuje prognózu cien ropy pre rok 2015

Ruský minister hospodárstva Alexej Uľukajev povedal, že vláda prognózu ceny ropy zredukuje nadol, ale nespresnil, o koľko. Terajšia predikcia Moskvy ráta s cenou 100 USD za barel, šéf firmy Rosnefť Igor Sečin očakáva zlacnenie do polovice budúceho roka na 60 USD za barel.

Ruská vláda zredukuje svoju prognózu cien ropy v roku 2015, keďže cena čierneho zlata naďalej klesá po štvrtkovom rozhodnutí Organizácie pre ekonomickú spoluprácu a rozvoj (OECD) neznižovať ťažbu v jej členských krajinách. Povedal to v piatok ruský minister hospodárstva Alexej Uľukajev, ale odmietol povedať nejaké číslo. „Úprava prognózy, samozrejme, bude smerom nadol. Nepoviem vám, o koľko,“ uviedol minister hospodárstva.

Doteraz platná prognóza ruskej vlády v súvislosti s rozpočtovým plánovaním pre roky 2015 až 2017 ráta s tým, že cena ropy bude priemerne na úrovni 100 USD za barel. Pre tento rok Moskva rátala s cenou ropy na úrovni 105 USD za barel. Igor Sečin, šéf ruskej spoločnosti Rosnefť, ktorá je najväčším producentom ropy v krajine, vo štvrtok povedal, že do polovice budúceho roka by ropa mohla zlacnieť na úroveň 60 USD za barel.

Ruský minister financií Anton Siluanov tento týždeň povedal, že nižšie ceny ropy a západné sankcie voči Moskve pre krízu na Ukrajine budú Rusko stáť približne 130 až 140 mld. USD ročne, čo je zhruba 7 % hrubého domáceho produktu (HDP) krajiny. Konštatoval pritom, že Moskva teraz predpokladá priemernú cenu ropy v strednodobom a možno aj dlhodobom horizonte na úrovni 80 až 90 USD za barel. Pre vyrovnaný štátny rozpočet Rusko potrebuje cenu ropy zhruba 100 USD za barel.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame