Rusko zredukuje prognózu cien ropy pre rok 2015

28. novembra 2014 16:03

Ruský minister hospodárstva Alexej Uľukajev povedal, že vláda prognózu ceny ropy zredukuje nadol, ale nespresnil, o koľko. Terajšia predikcia Moskvy ráta s cenou 100 USD za barel, šéf firmy Rosnefť Igor Sečin očakáva zlacnenie do polovice budúceho roka na 60 USD za barel.

Ropa ťažba
Ilustračné foto SITA/AP

Ruská vláda zredukuje svoju prognózu cien ropy v roku 2015, keďže cena čierneho zlata naďalej klesá po štvrtkovom rozhodnutí Organizácie pre ekonomickú spoluprácu a rozvoj (OECD) neznižovať ťažbu v jej členských krajinách. Povedal to v piatok ruský minister hospodárstva Alexej Uľukajev, ale odmietol povedať nejaké číslo. „Úprava prognózy, samozrejme, bude smerom nadol. Nepoviem vám, o koľko,“ uviedol minister hospodárstva.

Doteraz platná prognóza ruskej vlády v súvislosti s rozpočtovým plánovaním pre roky 2015 až 2017 ráta s tým, že cena ropy bude priemerne na úrovni 100 USD za barel. Pre tento rok Moskva rátala s cenou ropy na úrovni 105 USD za barel. Igor Sečin, šéf ruskej spoločnosti Rosnefť, ktorá je najväčším producentom ropy v krajine, vo štvrtok povedal, že do polovice budúceho roka by ropa mohla zlacnieť na úroveň 60 USD za barel.

Ruský minister financií Anton Siluanov tento týždeň povedal, že nižšie ceny ropy a západné sankcie voči Moskve pre krízu na Ukrajine budú Rusko stáť približne 130 až 140 mld. USD ročne, čo je zhruba 7 % hrubého domáceho produktu (HDP) krajiny. Konštatoval pritom, že Moskva teraz predpokladá priemernú cenu ropy v strednodobom a možno aj dlhodobom horizonte na úrovni 80 až 90 USD za barel. Pre vyrovnaný štátny rozpočet Rusko potrebuje cenu ropy zhruba 100 USD za barel.Čo si o tom myslíte?