Rusko vyzýva producentov ropy, aby dôsledne plnili dohodu o obmedzení ťažby

24. júla 2017 15:12
SITA

Minister energetiky Alexander Novak vyzval členov OPEC-u, ako aj ropné štáty, ktoré nie sú členmi kartelu, aby na sto percent plnili dohodu o redukcii ťažby.

ropa ťažba
Ilustračné foto pixaby.com

Ruský minister energetiky Alexander Novak vyzval popredných svetových producentov ropy, aby dôslednejšie plnili dohodu o znížení ťažby. „Napriek vysokej úrovni plnenia dohody naliehame na všetky krajiny, aby svoje záväzky plnili na sto percent,“ povedal Novak po stretnutí v Sankt Peterburgu, na ktorom sa zúčastnili zástupcovia Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) a ďalších ropných štátov, ktoré nie sú členmi kartelu.

Organizácia krajín vyvážajúcich ropu a desať ďalších ropných štátov na čele s Ruskom, ktoré nie sú členmi kartelu, sa v novembri dohodli na redukcii ťažby v rozsahu 1,8 mil. barelov denne. Produkčné škrty sa majú uplatňovať do marca budúceho roka. Cieľom kartelu a ďalších desiatich štátov je odčerpať z trhu prebytočnú ponuku a tým prispieť k zvýšeniu cien ropy, ktoré sa v posledných týždňoch držia pod hranicou 50 USD za barel.

Medzinárodná agentúra pre energetiku (IEA) tento mesiac informovala, že členovia OPEC-u v júni dohodnutú redukciu ťažby dodržiavali iba na 78 percent, kým v predošlom mesiaci dohodu plnili na 95 percent.

Odporúčané články

Súvisiace témy:


Čo si o tom myslíte?