Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ilustračné foto
Ilustračné foto FreeDigitalPhotos.net
1. júla 2013 8:15 PlynAktuality od vEnergetike.skSITA

Rusko vyzýva ďalších vývozcov plynu, aby neznižovali ceny

Kremeľ verí, že na pondelňajšom stretnutí lídrov krajín produkujúcich zemný plyn by ich mohol presvedčiť na podporu prepojenia ceny plynu s cenou drahšej ropy a udržať ceny vysoké napriek dôsledkom prudkého rastu produkcie tzv. bridlicového plynu v USA.

Predstavitelia 13-členného Fóra krajín vyvážajúcich ropu (GECF), medzi nimi lídri Kataru, Venezuely, Alžírska a Iránu, sa v Moskve stretnú s ruským prezidentom Putinom na prvom summite od založenia voľnej organizácie. „Je niekoľko osí, podľa ktorých sa konsolidujú záujmy producentov zemného plynu – predovšetkým je tu prepojenie medzi cenami plynu a cenami ropných produktov. Druhým komponentom, ktorý podľa nás stabilizuje trh s plynom a znižuje mieru jeho volatility, sú dlhodobé zmluvy. Medzi krajinami produkujúcimi plyn v týchto dvoch oblastiach panuje úplný konsenzus a veríme, že počas summitu ho potvrdíme,“ povedal v piatok ruský predseda GECF Leonid Bochanovský.

Indexovanie ceny zemného plynu podľa cien ropy je v zmluvných podmienkach nutné, aby bolo možné financovať stavbu plynovodov, ktoré stoja miliardy dolárov, tvrdia predstavitelia ruského plynárenského giganta Gazprom. Firma bojuje s poklesom trhových cien plynu, ktorý spôsobil boom ťažby tzv. bridlicového plynu a následný prebytok svetových zásob. Katar na druhej strane investoval desiatky miliárd dolárov do fabrík, ktoré plyn schladzujú do tekutej formy, a má tak flexibilitu dodávať plyn odberateľom s najvyššou ponukou kdekoľvek na svete. Tento rozdiel v záujmoch dvoch významných vývozcov plynu ešte prehĺbil fakt, že krajiny sa pri občianskej vojne v Sýrii postavili na opačné strany.

GECF je voľné združenie, ktoré jeho členovia založili pred desaťročím s nejasnou ambíciou zlepšovania spolupráce. Podľa vlastných údajov kontroluje 80 % svetovej produkcie zemného plynu a 70 % produkcie skvapalneného zemného plynu (LNG). Rusko, ktoré plyn vyváža prostredníctvom svojich plynovodov, a Katar, ktorý LNG preváža loďami, sú však jedinými relevantnými exportérmi v skupine. Irán je síce držiteľom najväčších zásob plynu na svete, zatiaľ je však podľa amerického úradu pre energetiku EIA jeho čistým dovozcom. Venezuela je stále viac závislá na dovoze plynu zo susednej Kolumbie a aj severoafrickí členovia GEFC čelia problémom s exportom a konkurencii nových dodávateľov z východnej Afriky, Austrálie a USA.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame