Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Plynovod plyn
Ilustračné foto SITA/AP
18. marca 2015 15:48 PlynAktuality od vEnergetike.skSITA

Rusko uvažuje, že Kyjevu poskytne zľavu na plyn

Platnosť dohody o dodávkach ruského plynu Ukrajine počas zimného obdobia sa končí 31. marca, ruský premiér Dmitrij Medvedev pred rokovaním o novej dohode uviedol, že Moskva by mohla dať Kyjevu zľavu 100 amerických dolárov na tisíc kubických metrov.

Rusko by mohlo uvažovať o tom, že Ukrajine poskytne zľavu z ceny plynu v sume 100 USD na tisíc kubických metrov. Povedal to v stredu ruský premiér Dmitrij Medvedev. Vlani Moskva a Kyjev uzavreli dohodu o dodávkach plynu počas zimného obdobia, ktorej súčasťou bola zľava v sume 100 USD. Moskva tak dočasne zrušila svoju požiadavku, že Ukrajina musí odoberať plyn na základe dohody, podľa ktorej má platiť za objednané množstvo plynu bez ohľadu na to, či ho odoberie.

Platnosť dohody o dodávkach počas zimného obdobia sa končí 31. marca. Rusko, Európska únia a Ukrajina plánujú 20. marca rokovať o novej dohode. „Pokiaľ ide o zľavu, poskytuje ju vláda, je to naša dobrá vôľa. Zľava by sa mohla poskytovať do výšky nášho exportného cla, ale nie nad rámec exportného cla,“ konštatoval predseda ruskej vlády.

Ukrajinská energetická spoločnosť Naftogaz v pondelok uhradila ďalších 15 mil. USD za ruský plyn, čo pokrýva dodávky na sedem dní. Dodávky ruského plynu na východnú Ukrajinu, kde prímerie zredukovalo boje medzi proruskými separatistami a ukrajinskou armádou, sa do terajších úhrad nezahŕňajú, ale tiež by sa mali zaplatiť, uviedol ruský minister energetiky Alexander Novak.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies