Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ropa
Ilustračné foto eni.it
30. októbra 2014 14:36 Ropa a pohonné látkyAktuality od SITASITA

Rusko urobilo ďalší krok k zoštátneniu firmy Bašnefť

Moskovský arbitrážny súd vyhovel prokuratúre, ktorá tvrdí, že Bašnefť sa sprivatizoval nezákonne. Akcie firmy Bašnefť prevezme ruský majetkový fond Rosimuščestvo.

Rusko urobilo ďalší krok k zoštátneniu ropnej spoločnosti Bašnefť. Moskovský arbitrážny súd vo štvrtok vyhovel prokuratúre, ktorá tvrdí, že Bašnefť sa sprivatizoval nezákonne a následne ho v roku 2009 kúpil konglomerát Sistema. Sudkyňa Oľga Alexandrová uviedla, že akcie firmy Bašnefť prevezme ruský majetkový fond Rosimuščestvo. Konštatovala, že Sistema sa môže proti rozhodnutiu najneskôr do mesiaca odvolať.

Konglomerát kúpil firmu Bašnefť za 2,5 mld. USD a rýchlo zvýšil produkciu ropy touto spoločnosťou po zavedení moderných ťažobných metód. Majiteľ konglomerátu Sistema, ktorý podniká vo viacerých oblastiach od ropného priemyslu po segment telekomunikácií, Vladimir Jevtušenkov je v domácom väzení pre podozrenie z prania špinavých peňazí v súvislosti s akvizíciou firmy Bašnefť.

Sistema, ktorá má v spoločnosti takmer 72-percentný priamy podiel na hlasovacích právach, obvinenia popiera. Prípad vyvolal nesúhlas ruskej podnikateľskej komunity a porovnáva sa s prípadom Michaila Chodorkovského, ktorý v minulosti bol najbohatším mužom Ruska a šéfom teraz už nefunkčnej ropnej spoločnosti Jukos. Chodorkovského väznili na základe obvinení z podvodu a daňových únikov po tom, ako sa dostal do sporu s prezidentom Vladimirom Putinom.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame