Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Rusko urobilo ďalší krok k zoštátneniu firmy Bašnefť

Ropa
Ilustračné foto eni.it

Moskovský arbitrážny súd vyhovel prokuratúre, ktorá tvrdí, že Bašnefť sa sprivatizoval nezákonne. Akcie firmy Bašnefť prevezme ruský majetkový fond Rosimuščestvo.

Rusko urobilo ďalší krok k zoštátneniu ropnej spoločnosti Bašnefť. Moskovský arbitrážny súd vo štvrtok vyhovel prokuratúre, ktorá tvrdí, že Bašnefť sa sprivatizoval nezákonne a následne ho v roku 2009 kúpil konglomerát Sistema. Sudkyňa Oľga Alexandrová uviedla, že akcie firmy Bašnefť prevezme ruský majetkový fond Rosimuščestvo. Konštatovala, že Sistema sa môže proti rozhodnutiu najneskôr do mesiaca odvolať.

Konglomerát kúpil firmu Bašnefť za 2,5 mld. USD a rýchlo zvýšil produkciu ropy touto spoločnosťou po zavedení moderných ťažobných metód. Majiteľ konglomerátu Sistema, ktorý podniká vo viacerých oblastiach od ropného priemyslu po segment telekomunikácií, Vladimir Jevtušenkov je v domácom väzení pre podozrenie z prania špinavých peňazí v súvislosti s akvizíciou firmy Bašnefť.

Sistema, ktorá má v spoločnosti takmer 72-percentný priamy podiel na hlasovacích právach, obvinenia popiera. Prípad vyvolal nesúhlas ruskej podnikateľskej komunity a porovnáva sa s prípadom Michaila Chodorkovského, ktorý v minulosti bol najbohatším mužom Ruska a šéfom teraz už nefunkčnej ropnej spoločnosti Jukos. Chodorkovského väznili na základe obvinení z podvodu a daňových únikov po tom, ako sa dostal do sporu s prezidentom Vladimirom Putinom.

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor SITADátum 30. októbra 2014 14:36

Odporúčame

Zavrieť

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...