Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Zákon právo súd
Ilustračné foto freedigitalphotos.net
16. júna 2014 12:05 PlynAktuality od vEnergetike.skSITA

Rusko-ukrajinský plynový spor je už na arbitrážnom súde

Ukrajinská štátna energetická spoločnosť Naftogaz tvrdí, že ruský plynárenský gigant jej má vrátiť v preplatkoch 6 miliárd amerických dolárov, Gazprom naopak žiada od Kyjeva za nezaplatený plyn 4,5 miliárd dolárov.

Ukrajinská štátna energetická spoločnosť Naftogaz v pondelok na arbitrážnom súde v Štokholme podala žalobu o vrátenie preplatkov v celkovom objeme 6 mld. USD, ktoré jej údajne dlží ruský plynárenský koncern Gazprom. Naftogaz vo vyhlásení ďalej uviedol, že od Gazpromu žiada za dodávky zemného plynu z Ruska „férové a trhové ceny“. Podľa medializovaných informácií Gazprom po uplynutí termínu, ktorý stanovil Kyjevu na zaplatenie dlhu 1,95 mld. USD, obmedzil dodávky plynu pre Ukrajinu. Na arbitrážnom súde v Štokholme predtým Gazprom zažaloval Ukrajinu. Ruská spoločnosť v pondelok uviedla, že od Kyjeva žiada uhradenie dlhu za plyn v celkovej výške 4,5 mld. USD.

Gazprom v pondelok informoval, že dodávky zemného plynu z Ruska pre európskych odberateľov budú pokračovať v „plnom objeme“, za bezpečnosť tranzitu cez územie Ukrajiny však zodpovedá tamojšia štátna energetická spoločnosť Naftogaz. Predtým v pondelok o 8:00 SELČ uplynul termín, dokedy sa mali Naftogaz a Gazprom dohodnúť na vyriešení sporu o dlh Ukrajiny za odobratý plyn a na cene budúcich dodávok. Zdroj z prostredia spoločnosti Gazprom pre agentúru Reuters uviedol, že Rusko Ukrajine obmedzilo dodávky plynu ihneď po uplynutí termínu 8:00 SELČ, dokedy mal Kyjev podľa Moskvy uhradiť aspoň časť dlhu za odobratý plyn. Zhruba 15 % dodávok zemného pre Európu prichádza z Ruska cez Ukrajinu.

Ukrajina má vo svojich zásobníkoch uskladnených zhruba 12 mld. kubických metrov plynu, čo by malo európskych odberateľov uchrániť pred prípadným náhlym obmedzením dodávok, ktoré do štátov EÚ prichádzajú cez Ukrajinu, uviedla agentúra Reuters.

Európsky komisár pre energetiku Günther Oettinger v pondelok uviedol, že chce sprostredkovať ďalšie rozhovory medzi Moskvou a Kyjevom o vyriešení cenového sporu, ktorý viedol k obmedzeniu dodávok zemného plynu z Ruska na Ukrajinu. Cieľom podľa neho je, aby sa ďalšie kolo trojstranných rozhovorov uskutočnilo tento mesiac.

Predmetom sporu je cena, ktorú by mala Ukrajina platiť za plyn. Kyjev presadzuje čiastku 268,5 USD za tisíc metrov kubických plynu, teda sumu, ktorú Gazprom ponúkol, kým bol pri moci zosadený proruský prezident Viktor Janukovyč. Ukrajina minulý týždeň súhlasila s kompromisným návrhom, podľa ktorého by platila 326 USD za tisíc metrov kubických plynu. Po odstúpení Janukovyča Rusko žiadalo za plyn sumu 485 USD za tisíc metrov kubických plynu. Moskva neskôr Ukrajine ponúkla, že by jej odpustila exportné clo a Ukrajina by tak platila 385 USD za tisíc metrov kubických plynu. Pri posledných rokovaniach už ruská strana odmietla ísť s cenou plynu nižšie.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies