Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Rusko prezident Vladimír Putin
Ruský prezident Vladimír Putin SITA/AP
14. decembra 2016 11:47 PlynAktuality od vEnergetike.skSITA

O rusko-ukrajinský plynový boj zrejme neprídeme ani túto zimu

Ukrajina nie je ochotná podpísať zmluvu o dodávkach ruského zemného plynu na blížiacu sa zimu, čo „ohrozuje tranzit do Európy“, uviedol ruský prezident Vladimir Putin v telefonickom rozhovore s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou.

Ruský prezident Vladimir Putin v utorok varoval nemeckú kancelárku Angelu Merkelovú pred ohrozením dodávok zemného plynu, ktoré Rusko posiela do EÚ cez Ukrajinu. Podľa vyhlásenia Kremľa Putin Merkelovej v telefonáte povedal, že Ukrajina nie je ochotná podpísať zmluvu o dodávkach ruského zemného plynu na blížiacu sa zimu a že to „ohrozuje tranzit do Európy“. Moskva varovala, že Ukrajina by mohla odčerpávať ruský plyn určený iným európskym zákazníkom.

Plynovod cez Ukrajinu je hlavným potrubím pre vývoz plynu do Európy. Spory medzi Ruskom a Ukrajinou viedli v minulosti k výpadkom dodávok plynu, ako aj k patovej situácii v roku 2009, kedy nastalo závažné prerušenie dodávok v zimnom období. Anektovanie ukrajinského Krymského polostrova Ruskom a jeho podpora separatistov na východe Ukrajiny doviedli vzťahy medzi oboma bývalými sovietskymi republikami na pokraj úplného stroskotania.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies