O rusko-ukrajinský plynový boj zrejme neprídeme ani túto zimu

14. decembra 2016 11:47
SITA

Ukrajina nie je ochotná podpísať zmluvu o dodávkach ruského zemného plynu na blížiacu sa zimu, čo „ohrozuje tranzit do Európy“, uviedol ruský prezident Vladimir Putin v telefonickom rozhovore s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou.

Rusko prezident Vladimír Putin
Ruský prezident Vladimír Putin SITA/AP

Ruský prezident Vladimir Putin v utorok varoval nemeckú kancelárku Angelu Merkelovú pred ohrozením dodávok zemného plynu, ktoré Rusko posiela do EÚ cez Ukrajinu. Podľa vyhlásenia Kremľa Putin Merkelovej v telefonáte povedal, že Ukrajina nie je ochotná podpísať zmluvu o dodávkach ruského zemného plynu na blížiacu sa zimu a že to „ohrozuje tranzit do Európy“. Moskva varovala, že Ukrajina by mohla odčerpávať ruský plyn určený iným európskym zákazníkom.

Plynovod cez Ukrajinu je hlavným potrubím pre vývoz plynu do Európy. Spory medzi Ruskom a Ukrajinou viedli v minulosti k výpadkom dodávok plynu, ako aj k patovej situácii v roku 2009, kedy nastalo závažné prerušenie dodávok v zimnom období. Anektovanie ukrajinského Krymského polostrova Ruskom a jeho podpora separatistov na východe Ukrajiny doviedli vzťahy medzi oboma bývalými sovietskymi republikami na pokraj úplného stroskotania.

Odporúčané článkyČo si o tom myslíte?