Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Plynovod Rusko plyn
Ilustračné foto SITA/AP
1. septembra 2014 15:34 PlynAktuality od SITASITA

Rusko štartuje výstavbu plynovodu pre Čínu

Plynovod Sila Sibíri má od roku 2019 dodávať Číne až 38 mld. kubických metrov plynu ročne.

Ruský prezident Vladimir Putin v pondelok poveril spoločnosť Gazprom začatím prác na plynovode Sila Sibíri, ktorý má prepravovať zemný plyn z Ruska do Číny. Gazprom podpísal v máji s Čínou 30-ročný kontrakt na dodávky plynu za 400 mld. USD. Prvé dodávky prostredníctvom nového plynovodu by mali do Číny prísť v roku 2018. Od roku 2019 plánuje Rusko dodávať Číne postupne až 38 mld. kubických metrov plynu ročne. Celkové náklady na výstavbu plynovodu podľa prepočtov agentúry Reuters predstavujú 55 mld. USD.

Ruský energetický koncern Gazprom počas víkendu informoval, že v roku 2018 chce začať ťažbu v sibírskom ložisku plynu Čajanda. Ložisko s kapacitou do 25 mld. kubických metrov plynu je klúčové pre dodávky ruského plynu Číne. Presmerovaním časti exportu do Číny môže Gazprom znížiť závislosť na Európe, kde dovozy z Ruska pokrývajú zhruba tretinu spotreby plynu.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies