Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Rusko štartuje výstavbu plynovodu pre Čínu

Plynovod Rusko plyn
Ilustračné foto SITA/AP

Plynovod Sila Sibíri má od roku 2019 dodávať Číne až 38 mld. kubických metrov plynu ročne.

Ruský prezident Vladimir Putin v pondelok poveril spoločnosť Gazprom začatím prác na plynovode Sila Sibíri, ktorý má prepravovať zemný plyn z Ruska do Číny. Gazprom podpísal v máji s Čínou 30-ročný kontrakt na dodávky plynu za 400 mld. USD. Prvé dodávky prostredníctvom nového plynovodu by mali do Číny prísť v roku 2018. Od roku 2019 plánuje Rusko dodávať Číne postupne až 38 mld. kubických metrov plynu ročne. Celkové náklady na výstavbu plynovodu podľa prepočtov agentúry Reuters predstavujú 55 mld. USD.

Ruský energetický koncern Gazprom počas víkendu informoval, že v roku 2018 chce začať ťažbu v sibírskom ložisku plynu Čajanda. Ložisko s kapacitou do 25 mld. kubických metrov plynu je klúčové pre dodávky ruského plynu Číne. Presmerovaním časti exportu do Číny môže Gazprom znížiť závislosť na Európe, kde dovozy z Ruska pokrývajú zhruba tretinu spotreby plynu.

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor SITADátum 1. septembra 2014 15:34

Odporúčame

Zavrieť

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...