Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Rusko si chce uskladniť plyn v Maďarsku

Plyn zásobník Gajary báden
Nový zásobník plynu Gajary-báden. SITA

Podľa denníka Napi Gazdaság chce Moskva v maďarských zásobníkoch uskladniť 700 mil. kubických metrov plynu a použiť ho na zásobovanie európskych klientov počas zimy.

Rusko si rezervovalo v Maďarsku skladovací priestor v zásobníkoch zemného plynu pre 700 mil. kubických metrov plynu určeného pre európskych zákazníkov. Obe krajiny sa na tom dohodli minulý mesiac, informoval v stredu maďarský ekonomický denník Napi Gazdaság, ktorý citoval nemenované zdroje. Rusko chce tento plyn použiť na zásobovanie európskych klientov počas zimy, uviedli podľa denníka zdroje oboznámené s problematikou. Moskva plánuje plyn v Maďarsku uskladniť v závere tohto mesiaca, uviedol Napi Gazdaság.

Ruská spoločnosť Gazprom sa v septembri s Maďarskom dohodla na zvýšení dodávok po tom, ako maďarská firma FGSZ, ktorá prevádzkuje plynovody, uviedla, že zastaví dodávky na Ukrajinu. Gazprom a Kyjev sa sporia o cenu plynu. Dodávky Ukrajine Gazprom 16. júna zastavil, čo vyvolalo obavy, že Kyjev by mohol odčerpávať plyn, ktorý sa cez ukrajinské územie prepravuje do Európy.

Maďarsko je výrazne závislé od dodávok ruského plynu. Krajina ročne spotrebuje zhruba 9 mld. kubických metrov plynu, pričom väčšina spotreby sa pokrýva prepravou cez Ukrajinu. Maďarsko tiež ťaží plyn, a to v objeme zhruba 1,5 mld. kubických metrov ročne a dokáže uskladňovať približne 6 mld. kubických metrov. Srbsko tiež signalizovalo, že plánuje uskladniť v Maďarsku zhruba 150 mil. kubických metrov plynu.

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Dátum 8. októbra 2014 15:40

Odporúčame

Zavrieť

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...