Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Rusko schválilo 150 mld. rubľov pre projekt Jamal

Plynovod Rusko plyn
Ilustračné foto SITA/AP

Projekt ťažby a skvapalňovania zemného plynu na polostrove Jamal už ruský štát podporil sumou vyše 5 mld. amerických dolárov.

Ruská vláda v stredu schválila štátnu pomoc 150 mld. rubľov na podporu výroby skvapalneného zemného plynu (LNG) v regióne severozápadnej Sibíri. Na projekt Jamal, ktorý kontroluje štátna plynárenská firma Novatek, už vláda vyčlenila celkovo viac ako 5 mld. amerických dolárov. Akcionármi v spoločnom podniku pre ťažbu a skvapalňovanie plynu na polostrove Jamal sú aj francúzsky koncern Total a čínska spoločnosť CNPC.

Ruská vláda v závere roka schválila podporu viacerým významným štátnym spoločnostiam. Ekonomika krajiny smeruje do recesie v dôsledku prepadu cien ropy a prudkého oslabenia ruského rubľa. Firmy a banky sú tiež pod tlakom západných sankcií, ktoré ich prakticky odrezali od západných kapitálových trhov. Krajina čelí najhoršej menovej kríze od roku 1998, kedy musela vyhlásiť štátny bankrot, ruský rubeľ voči doláru počas roka 2014 stratil zhruba 40 % svojej hodnoty.

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Dátum 2. januára 2015 10:04

Odporúčame

Zavrieť

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...