Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ropa ťažba
Ilustračné foto SITA/AP
15. mája 2017 12:46 Ropa a pohonné látkyAktuality od vEnergetike.skSITA

Rusko a Saudská Arábia chcú predĺžiť dohodu o obmedzení ťažby do marca 2018

Na znížení ťažby o takmer 1,8 mil. barelov denne v prvej polovici roka 2017 sa v závere vlaňajška dohodli členovia Organizácie krajín vyvážajúcich ropu a ďalších jedenásť štátov vrátane Ruska.

Rusko a Saudská Arábia sa dohodli na predĺžení účinnosti dohody o obmedzení ťažby ropy do marca budúceho roka v snahe obnoviť rovnováhu na svetových trhoch. Informovalo o tom v pondelok ruské ministerstvo energetiky. Predĺžením dohody do 31. marca 2018 by producenti potvrdili odhodlanie zabezpečiť stabilitu a predvídateľnosť na trhu, uviedlo ministerstvo vo vyhlásení. V reakcii na správu, že dve krajiny chcú predĺžiť dohodu, ktorej účastníkmi sú členovia Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) a ďalších jedenásť štátov vrátane Ruska, ceny ropy rástli, uviedla agentúra AP.

Členovia OPEC sa v novembri dohodli, že v prvej polovici roka 2017 spoločne znížia produkciu o 1,2 mil. barelov denne, aby podporili ceny a obnovili rovnováhu medzi ponukou a dopytom na svetových trhoch. V decembri 11 štátov, ktoré nie sú členmi ropného kartelu, oznámilo dohodu o znížení ťažby na úrovni 558 tis. barelov. To znamená celkové zníženie globálnej produkcie o takmer 1,8 mil. barelov denne.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame