Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Jukos
Ilustračné foto SITA
9. októbra 2014 15:24 Ropa a pohonné látkyAktuality od vEnergetike.skSITA

Rusko sa odvolá proti rozhodnutiu v kauze Jukos

Verdikt Európskeho súdu pre ľudské práva, ktorý prikázal Moskve vyplatiť bývalým akcionárom skrachovanej ropnej spoločnosti Jukos odškodné 1,9 mld. eur, Rusko napadne do konca októbra, uviedol minister spravodlivosti Alexander Konovalov.

Rusko sa ešte tento mesiac odvolá proti rozhodnutiu Európskeho súdu pre ľudské práva (ESĽP), ktorý prikázal Moskve vyplatiť bývalým akcionárom skrachovanej ropnej spoločnosti Jukos za vyvlastnenie ich majetku odškodné 1,9 mld. eur. Uviedol to minister spravodlivosti Alexander Konovalov, ktorého vo štvrtok citovala agentúra RIA Novosti. „(Odvoláme sa) jednoznačne do 30. októbra,“ povedal minister. Rusko tiež možno zváži odvolanie proti skoršiemu verdiktu arbitrážneho tribunálu v holandskom Haagu, ktorý priznal kľúčovým akcionárom Jukosu kompenzácie v celkovej výške až 50 mld. USD, uviedol ďalej Konovalov a dodal, že za ďalší postup v tejto kauze zodpovedá ministerstvo financií.

Kedysi prosperujúci koncern Jukos sa dostal do krachu po tom, čo voči nemu ruské úrady vzniesli dodatočné požiadavky na platenie daní. Šéf firmy Michail Chodorkovskij sa v roku 2003 dostal do väzenia za daňové podvody a inú ekonomickú kriminalitu. Podľa obhajcov a opozičných médií bolo skutočným dôvodom jeho uväznenia to, že financoval opozíciu voči ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi. Chodorkovskeho vlani v decembri prepustili na základe žiadosti o milosť adresovanej priamo Putinovi.

Medzinárodný arbitrážny tribunál v Haagu v júli konštatoval, že ruské súdy pod tlakom vládnych úradov nechali zbankrotovať spoločnosť Jukos a jej majiteľa Chodorkovskeho, ktorý mohol vláde politicky konkurovať, poslali do väzenia. Niekoľko dní po tom ESĽP rozhodol, že Moskva síce nezneužila právny systém s cieľom zničiť Jukos, postup ruských úradov proti spoločnosti však označil za neprimeraný.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame