Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ropa ťažba
Ilustračné foto SITA/AP
17. decembra 2013 15:17 Ropa a pohonné látkyAktuality od vEnergetike.skSITA

Rusko sa chystá obnoviť dodávky ropy rafinérii v Odese

Informácia z prostredia obchodníkov o plánovanej obnove ruských dodávok ukrajinskej rafinérii sa považuje za známku pripravenosti Moskvy odmeniť ukrajinského prezidenta Viktora Janukoviča za to, že odmietol obchodnú dohodu s Európskou úniou.

Rusko súhlasilo s obnovením dodávok ropy pre rafinériu na Ukrajine. Uviedli to v utorok obchodníci, pričom sa to považuje za známku pripravenosti Moskvy odmeniť ukrajinského prezidenta Viktora Janukoviča za to, že odmietol obchodnú dohodu s Európskou úniou. Budúcoročné obnovenie dodávok ropy do rafinérie v Odese po troch rokoch prerušenia bolo podporou pre Janukovičove nádeje, že na rokovaniach, ktoré sa začali v utorok, sa s Ruskom dohodne na nových úveroch.

Okrem získania pôžičiek sa Ukrajina snaží dohodnúť aj na znížení cien plynu z Ruska, za ktorý teraz platí približne 400 USD za tisíc kubických metrov. Kyjevu by zníženie cien plynu pomohlo pri riešení problému zadlženosti krajiny. Zdroje v Kyjeve uviedli, že pravdepodobná je redukcia ceny o prinajmenšom 10 až 15 %. Janukovič sa vyjadril, že verí v takú dohodu v spore o cenu plynu, ktorá je prospešná pre obe strany.

Najsilnejším znakom toho, že Rusko sa pripravuje Ukrajine pomôcť, je správa z prostredia obchodníkov, ktorí uviedli, že v prvom kvartáli budúceho roka by Moskva mohla rafinérii v Odese dodať 750 tis. ton ropy. Vyplýva to z predbežných plánov v oblasti exportu ruskej ropy. Rafinériu v Odese kontroluje ukrajinská priemyselná skupina VETEK.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies