Rusko pripravuje predaj najväčšieho producenta ropy

16. marca 2016 13:30
Autor: SITA

O parametroch možnej privatizácie spoločnosti Rosnefť sa vedú diskusie na úrovni ministerstva energetiky a štátneho energetického holdingu Rosneftegaz, uviedol minister hospodárstva Alexej Uljukajev.

Plyn
Ilustračné foto. SITA/AP

Rusko zintenzívnilo prípravy na možný predaj spoločnosti Rosnefť, ktorá je najväčším producentom ropy v krajine. Informoval o tom v stredu minister energetiky Alexej Uljukajev. Ako uviedol, o parametroch možnej privatizácie a výbere poradcov sa v súčasnosti vedú diskusie na úrovni ministerstva energetiky a štátneho energetického holdingu Rosneftegaz.

Výnos v stovkách miliárd rubľov

Podľa zdrojov agentúry Reuters ruská vláda už v utorok vyzvala banky, aby predložili ponuky na odkúpenie väčšinového balíka akcií menšej ropnej spoločnosti Bašnefť. V ponuke majú byť aj akcie producenta diamantov Alrosa a štátnej banky VTB. Na základe súčasnej trhovej hodnoty by mohlo Rusko, ktoré je pod tlakom nízkych cien ropy a západných sankcií, z predajov týchto spoločností utŕžiť 433 mld. rubľov (RUB).

Chcú zrýchliť predaj aktív

Ruský minister financií Anton Siluanov v závere minulého roka signalizoval, že Moskva plánuje urýchliť predaje štátnych aktív. Zrýchlenie privatizácie je alternatívou k zvyšovaniu daní a čerpaniu rozpočtových rezerv. Podľa jeho vyjadrení je cieľom Ruska získať v roku 2016 z privatizácie 1 bilión RUB. Minister hospodárstva Uljukajev sa už v decembri vyslovil v prospech predaja podielov v bankách Sberbank a VTB, ktoré spolu kontrolujú vyše 40 % aktív v ruskom bankovom sektore.

Aj Rosnefť predáva

Spoločnosť Rosnefť v stredu zároveň informovala, že podpísala sériu dokumentov o predaji podielov v ruských ropných poliach indickým firmám. Dokumenty podpísali počas návštevy šéfa firmy Rosnefť Igora Sečina v Indii. Rosnefť, ktorý musí splatiť dlhy vyplývajúce z akvizície TNK-BP v roku 2013 za 55 mld. USD, tak indickým firmám predáva takmer polovicu svojho najsľubnejšieho majetku.

Indické firmy zvýšia svoj podiel

Na základe podpísaných dohôd indická spoločnosť ONGC zvýši svoj podiel v ropnom poli Vankor na 26 % a firmy Oil India, Indian Oil a Bharat Petroresources kúpia v tom istom ropnom poli podiel do úrovne 23,9 %. Rosnefť nezverejnil hodnotu transakcií ani to, či ich súčasťou sú aj platby v hotovosti. Ak sa dohody zrealizujú, Rosnefť si udrží v ropnom poli Vankor podiel 50,1 percenta.

Ropa hlavne pre Čínu

ONGC sa už vlani dohodla na tom, že kúpi 15-percentný podiel v ropnom poli Vankor, z ktorého sa v roku 2014 vyťažilo 22 mil. ton ropy, čo predstavuje približne desatinu celkovej produkcie spoločnosti Rosnefť. Produkcia z tohto poľa sa dodáva do Ázie, predovšetkým do Číny. Oil India, Indian Oil a Bharat Petroresources zároveň podpísali dohodu o tom, že Rosnefť im predá 29,9 percenta v ropnom poli Taas-Juriach.

Odporúčané článkyČo si o tom myslíte?