Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Plyn
Ilustračné foto. SITA/AP
16. marca 2016 13:30 Ropa a pohonné látkyAktuality od SITASITA

Rusko pripravuje predaj najväčšieho producenta ropy

O parametroch možnej privatizácie spoločnosti Rosnefť sa vedú diskusie na úrovni ministerstva energetiky a štátneho energetického holdingu Rosneftegaz, uviedol minister hospodárstva Alexej Uljukajev.

Rusko zintenzívnilo prípravy na možný predaj spoločnosti Rosnefť, ktorá je najväčším producentom ropy v krajine. Informoval o tom v stredu minister energetiky Alexej Uljukajev. Ako uviedol, o parametroch možnej privatizácie a výbere poradcov sa v súčasnosti vedú diskusie na úrovni ministerstva energetiky a štátneho energetického holdingu Rosneftegaz.

Výnos v stovkách miliárd rubľov

Podľa zdrojov agentúry Reuters ruská vláda už v utorok vyzvala banky, aby predložili ponuky na odkúpenie väčšinového balíka akcií menšej ropnej spoločnosti Bašnefť. V ponuke majú byť aj akcie producenta diamantov Alrosa a štátnej banky VTB. Na základe súčasnej trhovej hodnoty by mohlo Rusko, ktoré je pod tlakom nízkych cien ropy a západných sankcií, z predajov týchto spoločností utŕžiť 433 mld. rubľov (RUB).

Chcú zrýchliť predaj aktív

Ruský minister financií Anton Siluanov v závere minulého roka signalizoval, že Moskva plánuje urýchliť predaje štátnych aktív. Zrýchlenie privatizácie je alternatívou k zvyšovaniu daní a čerpaniu rozpočtových rezerv. Podľa jeho vyjadrení je cieľom Ruska získať v roku 2016 z privatizácie 1 bilión RUB. Minister hospodárstva Uljukajev sa už v decembri vyslovil v prospech predaja podielov v bankách Sberbank a VTB, ktoré spolu kontrolujú vyše 40 % aktív v ruskom bankovom sektore.

Aj Rosnefť predáva

Spoločnosť Rosnefť v stredu zároveň informovala, že podpísala sériu dokumentov o predaji podielov v ruských ropných poliach indickým firmám. Dokumenty podpísali počas návštevy šéfa firmy Rosnefť Igora Sečina v Indii. Rosnefť, ktorý musí splatiť dlhy vyplývajúce z akvizície TNK-BP v roku 2013 za 55 mld. USD, tak indickým firmám predáva takmer polovicu svojho najsľubnejšieho majetku.

Indické firmy zvýšia svoj podiel

Na základe podpísaných dohôd indická spoločnosť ONGC zvýši svoj podiel v ropnom poli Vankor na 26 % a firmy Oil India, Indian Oil a Bharat Petroresources kúpia v tom istom ropnom poli podiel do úrovne 23,9 %. Rosnefť nezverejnil hodnotu transakcií ani to, či ich súčasťou sú aj platby v hotovosti. Ak sa dohody zrealizujú, Rosnefť si udrží v ropnom poli Vankor podiel 50,1 percenta.

Ropa hlavne pre Čínu

ONGC sa už vlani dohodla na tom, že kúpi 15-percentný podiel v ropnom poli Vankor, z ktorého sa v roku 2014 vyťažilo 22 mil. ton ropy, čo predstavuje približne desatinu celkovej produkcie spoločnosti Rosnefť. Produkcia z tohto poľa sa dodáva do Ázie, predovšetkým do Číny. Oil India, Indian Oil a Bharat Petroresources zároveň podpísali dohodu o tom, že Rosnefť im predá 29,9 percenta v ropnom poli Taas-Juriach.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Uhlie bane

Uhlie pomaly končí, tvrdí analytička

26. marca 2019 Elektrina, Aktuality

Útlm výroby uhoľnej energie sa výrazne prejavuje aj na cene komodity. Kým v januári 2011 cena uhlia dosahovala 139 amerických dolárov za metrickú tonu, v súčasnosti sa pohybuje na úrovni 90 dolárov.

Odporúčame