Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Rusko podľa Novaka neplánuje znížiť produkciu ropy

Plyn
Ilustračné foto. SITA/AP

Podľa analytikov Rusko nemá dostatok technológií umožňujúcich rýchle zmeny dodávok.

Rusko neplánuje znížiť produkciu ropy, aby podporilo ceny. V sobotu to vyhlásil ruský minister energetiky Alexander Novak pre televíznu stanicu Rossiya 24. Export ropy a plynu tvorí približne polovicu ruského rozpočtu. Na Rusko nepriaznivo vplývajú klesajúce ceny ropy a taktiež sankcie zo strany Západu pre situáciu na Ukrajine. Podľa analytikov Rusko nemá dostatok technológií umožňujúcich rýchle zmeny dodávok. Ruská televízia zverejnila iba časť rozhovoru a nie je jasné, kedy vznikol. Nie je jasné ani to, či toto vyhlásenie súvisí s ministrovým piatkovým stanoviskom.

Novak v piatok vyhlásil, že ruská vláda diskutuje o možnom znížení ťažby ropy s cieľom podporiť klesajúce ceny. Rozhodnutie však podľa jeho slov ešte nepadlo. Na udržanie vyrovnaného štátneho rozpočtu Rusko potrebuje, aby cena ropy bola na úrovni 100 USD za barel. Od júna sa však ceny ropy znížili o 33 % na úroveň približne 78 USD za barel. Niektorí odborníci pritom tvrdia, že na dosiahnutie vyrovnaného rozpočtu by Rusko dokonca potrebovalo cenu ropy až vo výške 115 USD za barel.

Pred budúcotýždňovou schôdzkou Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) Rusko diskutovalo o koordinovaných krokoch na obranu cien ropy s Venezuelou, ktorá je členom kartelu.

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor SITADátum 23. novembra 2014 9:58

Odporúčame

Zavrieť

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...