Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ropa
Ilustračné foto eni.it
12. februára 2014 17:12 Ropa a pohonné látkyAktuality od SITASITA

Rusko plánuje zvýšiť ťažbu ropy v tomto roku o 0,4 %

Rusko očakáva, že jeho ťažba ropy v tomto roku stúpne na úroveň 525 mil. ton (10,54 mil. barelov denne), čo by oproti roku 2013 znamenalo rast o 0,4 %. Povedal to námestník ministra energetiky Kirill Molodcov. Krajina by tak v produkcii čierneho zlata dosiahla postsovietsky rekord. Vlani zvýšila ťažbu ropy o takmer 1,4 % na 10,51 mil. barelov denne.

„Očakávame rast produkcie ropy a plynu na 525 mil. ton a 700 mld. kubických metrov,“ povedal Molodcov v stredu na tlačovej konferencii. Znamenalo by to, že aj v ťažbe plynu Rusko dosiahne najvyššiu úroveň od rozpadu Sovietskeho zväzu. V roku 2013 krajina vyprodukovala 668 mld. kubických metrov plynu.

Ťažba ropy v Rusku kulminovala na úrovni 11,41 mil. barelov denne v roku 1988, kedy ešte bolo súčasťou Sovietskeho zväzu. Neskôr sa produkcia zmenšila pre nedostatočné investície a relatívne nízke ceny ropy. Medzinárodná agentúra pre energetiku (IEA) prognózuje, že ruská ťažba ropy do konca tohto desaťročia bude zhruba na úrovni 10,5 mil. barelov denne a potom sa do roku 2035 zníži na 9,5 mil. barelov denne.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies