Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Plyn
Ilustračné foto. SITA/AP
12. mája 2014 18:37 PlynAktuality od vEnergetike.skSITA

Rusko opäť hrozí zastavením dodávok plynu na Ukrajinu

Kyjev dostane účet za jún v utorok, ktorý musí uhradiť do 2. júna.

Ruský štátny plynárenský podnik Gazprom zopakoval svoju hrozbu, že zastaví dodávky Ukrajine v prípade, ak za ne nezaplatí vopred. V pondelok o tom informovali ruské tlačové agentúry. Výkonný riaditeľ Alexej Miller uviedol, že ukrajinský energetický podnik Naftogaz dostane účet za jún v utorok, ktorý musí uhradiť do 2. júna. „Ak Ukrajina nezaplatí za júnové dodávky, Gazprom bude do 3. júna informovať ukrajinskú stranu, aké množstvo plynu dodá v súvislosti s uhradenými platbami,“ citovala Millera tlačová agentúra Itar-Tass. Ako dodal, v prípade žiadnych úhrad sa bude množstvo dodaného plynu rovnať nule.

Moskva tvrdí, že Kyjev jej za plyn dlhuje 3,51 mld. USD. Ukrajina chce zmeniť podmienky kontraktu z roku 2009, na základe ktorého Kyjev nakupuje stanovený objem plynu bez ohľadu na to, či ho potrebuje alebo nie. Cena plynu pre Ukrajinu je 485 USD za tisíc kubických metrov, čiže je najvyššia v Európe.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame