Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ropa ťažba
Ilustračné foto SITA/AP
24. marca 2016 12:10 Ropa a pohonné látkyAktuality od SITASITA

Rusko očakáva, že cena ropy bude na úrovni 40 USD za barel

Námestník ruského ministra energetiky pripustil, že je „technicky možné“ znížiť produkciu krajiny o 5 %.

Cena ropy sa v tomto roku bude pohybovať na úrovni okolo 40 USD za barel. Očakáva to ruský minister hospodárstva Alexej Uljukajev, ktorý vo štvrtok zároveň oznámil, že vláda sa pravdepodobne bude opierať o túto úroveň ceny ropy pri revidovaní štátneho rozpočtu.

Deficit by Rusko malo dodržať

Súčasný rozpočet sa pritom opiera o prognózu, že ceny ropy sa udržia na úrovni 50 USD za barel a počíta s deficitom verejných financií na úrovni 3 % hrubého domáceho produktu (HDP). Avšak už v januári minister financií Anton Siluanov vyzval na revíziu odhadov smerom k cene 40 USD za barel. Vo štvrtok Siluanov oznámil, že jeho rezort predpokladá schodok štátneho rozpočtu na úrovni 3 % HDP aj pri cene 40 USD za barel ropy.

Produkcia sa v Rusku môže mierne znížiť

Rusko by si v tomto roku mohlo udržať export ropy na minuloročnej úrovni, informoval vo štvrtok námestník ministra energetiky Kirill Molodtsov a zároveň dodal, že by bolo „technicky možné“ znížiť produkciu krajiny o 5 %. Pripomenul tak dohodu o možnom zmrazení ťažby ropy, o ktorej budú na aprílovom stretnutí v Dauhe rokovať členovia Organizácie krajín vyvážajúcich ropu a producenti ropy, ktorí nie sú členmi kartelu. Vo februári Rusko, Saudská Arábia, Katar a Venezuela oznámili, že sú pripravení zmraziť ťažbu ropy na januárových úrovniach, pokiaľ sa k tomuto kroku pripoja aj ostatné producentské krajiny.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame