Rusko očakáva, že cena ropy bude na úrovni 40 USD za barel

24. marca 2016 12:10
Autor: SITA

Námestník ruského ministra energetiky pripustil, že je „technicky možné“ znížiť produkciu krajiny o 5 %.

Ropa ťažba
Ilustračné foto SITA/AP

Cena ropy sa v tomto roku bude pohybovať na úrovni okolo 40 USD za barel. Očakáva to ruský minister hospodárstva Alexej Uljukajev, ktorý vo štvrtok zároveň oznámil, že vláda sa pravdepodobne bude opierať o túto úroveň ceny ropy pri revidovaní štátneho rozpočtu.

Deficit by Rusko malo dodržať

Súčasný rozpočet sa pritom opiera o prognózu, že ceny ropy sa udržia na úrovni 50 USD za barel a počíta s deficitom verejných financií na úrovni 3 % hrubého domáceho produktu (HDP). Avšak už v januári minister financií Anton Siluanov vyzval na revíziu odhadov smerom k cene 40 USD za barel. Vo štvrtok Siluanov oznámil, že jeho rezort predpokladá schodok štátneho rozpočtu na úrovni 3 % HDP aj pri cene 40 USD za barel ropy.

Produkcia sa v Rusku môže mierne znížiť

Rusko by si v tomto roku mohlo udržať export ropy na minuloročnej úrovni, informoval vo štvrtok námestník ministra energetiky Kirill Molodtsov a zároveň dodal, že by bolo „technicky možné“ znížiť produkciu krajiny o 5 %. Pripomenul tak dohodu o možnom zmrazení ťažby ropy, o ktorej budú na aprílovom stretnutí v Dauhe rokovať členovia Organizácie krajín vyvážajúcich ropu a producenti ropy, ktorí nie sú členmi kartelu. Vo februári Rusko, Saudská Arábia, Katar a Venezuela oznámili, že sú pripravení zmraziť ťažbu ropy na januárových úrovniach, pokiaľ sa k tomuto kroku pripoja aj ostatné producentské krajiny.

Odporúčané článkyČo si o tom myslíte?