Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ropa ťažba
Ilustračné foto. SITA/AP
30. decembra 2015 12:27 Ropa a pohonné látkyAktuality od SITASITA

Rusko očakáva cenu ropy v budúcom roku 40 dolárov za barel

Šéf ruského rezortu financií Anton Siluanov upozorňuje, že krajina musí byť pripravená na akýkoľvek vývoj situácie v súvislosti s cenou ropy.

Ruské ministerstvo financií očakáva, že priemerná cena ropy v roku 2016 bude na úrovni zhruba 40 USD za barel. Povedal to v stredu šéf ruského rezortu financií Anton Siluanov. „Musíme byť pripravení na akýkoľvek vývoj situácie v súvislosti s cenou ropy,“ uviedol Siluanov v rozhovore pre televíznu stanicu Rossija 24. „Náš predpoklad pre budúci rok pri odhadovaní rozpočtových príjmov je zhruba 40 USD za barel,“ povedal minister.

Pokles cien ropy poškodzuje ruskú ekonomiku

Siluanov ďalej vyslovil očakávanie, že inflácia v krajine v závere budúceho roka bude vo výške 6 až 7 %. Inflácia v Rusku za tento rok sa odhaduje na úrovni mierne nad 13 %. Ruskú ekonomiku a národnú menu poškodzuje pokles cien ropy. Rubeľ v stredu voči doláru klesol na nové tohtoročné minimum 73,20 RUB/USD. Do 8:23 GMT sa rubeľ mierne zotavil na 73,07 RUB/USD, čo však stále znamenalo, že oproti predošlému dňu bol nižšie o 1,2 %. Ruský hrubý domáci produkt v novembri medziročne klesol o 4 % po októbrovom oslabení o 3,7 %.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame